online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Apsesi Tedavisi

kil-donmesi-apsesi-nasil-bo

Cilt altında yabancı madde olan her alanda apse gelişebilir, apse büyüklüğüne ve derinliğine göre hastada farklı düzeylerde ağrıya sebep olabilir, şişlik çok belirginse ağrı dayanılmaz düzeylere çıkar. Apse alanının genişlemesi ağrıya ek olarak ateş, bitkinlik gibi genel iltihap bulguları da ortaya çıkarabilir. Kıl dönmesi; kıl, tüy, toz gibi cisimlerin cilt altına birikmesidir. Cilt altına giren yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur. Zar gibi oluşum yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve kişi hastalığının farkında bile olmaz.

Kıl Dönmesi Apsesi

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücut o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar. Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar. Bir şekilde akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir, biriken bu salgı süt gibi protein yapısında olduğu için mikrop üremesine sebep olur ve apse gelişir. İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şişliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan hastalık bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar. Ağrı hastanın oturmasını hatta yürümesini engelleyecek düzeylere çıkabilir. Apse boşaltılıncaya ya da keniliğinden patlayarak boşalıncaya kadar giderek artar. Tek başına antibiotik kullanılması uygun yaklaşım değildir.

Kıl Dönmesi Apsesi Tedavisi

Bütün apseler gibi acil tedavi edilmesi gerekir. Tespit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur böylesi istenmeyen bir durumdur. Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır ancak tedavinin özü boşaltmadır antibiotik başlanmasa da tedavi başarılı olur. Apsenin enjektörle boşaltılması yada tek başına antibiotik kullanmak tedavi etmez, ya kendiliğinden boşalır ya da doğru yaklaşımla boşaltılır. Boşaltma işlemi yapıldığı anda hastanın şikayetleri % 60 oranında azalır.

Tedaviden sonra iltihap 1-2 haftada iltihap geçer ancak etraf dokudaki hasarın düzelmesi 2 ayı bulur. Bu sürenin sonunda kalıcı tedavi yapılmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli husus apseler her zaman tekrarlayabilir. Her oluştuğunda hastalık biraz daha ilerler.

Kıl Dömesi Apsesi Nasıl Boşaltılır

Aslında son derece basittir. Yaklaşık 2 CM lik deri bölgesel olarak uyuşturulur, 1-2 cm lik deri kısmı kesilir. Deri kesildiği anda cerahat basınçla boşalır, hasta o anda rahatlamaya başlar. Cerahat o kadar kötüo kadar ağır kokar ki bir anda oda dayanılmaz bir pis kokuyla dolar. Apsenin içi hafif temizlenir, cerahatın rahat akması ve erken kapanmaması için açılan deliğe bir cisim konur. Ertesi gün alınabilir. Sonrası bakım uygulayan doktora göre dğişmekle birlikte ertesi gün pansuman yenilenir, bir sonraki gün banyo yapılır. Haftalarca banyoyu yasaklamak gereksizdir.

Kıl Dönmesi İtihabı

Apsenin oluşumundan önce iltihaplanma olur zamanla ilerler. İltihap düzeyinde iyileşme sağlanamazsa apseleşme kaçınılmazdır. Kuyruk sokumundan sürekli akıntı olması iltihap olarak yorumlanabilir ama gerçek bir iltihap değildir. Vücudun kılı eritmek için yaptığı sagıdır.

Kıl Dönmesi Apsesi Ücreti

Hastanın rsmi kurum üyeliğine göre değişir. SGK sı olanlar için 550 TL SGK sı olmayanlar için 1100 TL dir.  Çok daha yüksek ücretler alınabilmektedir. Bu ücretler İdea Klinik ücretleridir. Bölgesel uyuşturmadan korkan hastalara narkoz altında, hastane ortamında boşaltma yapılabilir. Bu durumda hastane, tahlil, narkoz ücretleri de ekleneceği için ödenecek bu ücretlerin 2-3 katına çıkabilir.Narkozla boşaltma aslında son derece gereksiz ve daha riskli bir yaklaşımdır.

122 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Merhaba hocam iltihabim kendiliginden patladi 2 gundur akintim var ise gidemiyorum bu yuzden sislik inmeye basladi ama kendiliginden patlamasini bekledigim icin bobreklerimde agrim var gibi hissediyorum patlamadan onceki sancilardan olabilirmi birde bu akinti daha kac gun surer ilginize tesekkurler…
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kendi kendine iyileşmeyi niye bekliyorsun, muayene olup gerekli tedavinin yapılması lazım.

 2. Kil donmesi apsesinde o bolgeyi uyusturmadan boşaltmak dogru bi yaklasim midir? Uyusturmadan bosaltmanin nedeni nedir? Antibiyotik verilmedi bana antibiyotiksiz yara iyileşir mi?

  1. apseli alan lokal anesteziden etkilenmez zaten.ateş varsa antibiotik başlanır
   Op.Dr.Ergun Aygören

   1. Cok tesekkur ederim. Peki bu yara ne kadar zamanda iyilesir? Spora ne zaman baslayabilirim?

    1. 10-15 günde iyileşir.ama doku toparlayınca kıl dönmesi tedavinizi yaptırmalısınız.tedavi olmadan normal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm
     Op.Dr.Seher şirin

 3. Ben kıl dönmesinden şüpheleniyorum.makat kısmında nohut kadar bir şişlik var bu şişlik kıl dönmesi ile alakası varmıdır

  1. evet kıl dönmesi olabilir.kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz,gelirseniz muayene ile değerlendirip ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 4. Apse boşaltma işlemini bu sabah geçirdim Apseyi boşalttıktan sonra tampon koydu ablam hemşire olduğundan dolayı pansumanı onun yapabileceğini ve tamponu da çıkarabileceğimi söyledi ama tampon çok rahatsıaz etti bu yüzden akşam ablamdan çıkarmasını istedim fakat felaket şekilde acıdı neredeyse ağlayacaktım sonra ablam dedi ki yarın çıkaralım yarın daha yeni dedi kanama da yapabilir dedi yarın tamponu çıkartırken çok fazla acır mı acaba ve çıkardıktan sonra üstüne oturabilir miyim bi de ben hentbolcuyum en erken ne zaman spora dönebilirdim acaba?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tampon çıkarılabilir,kanama genellikle olmaz bazen hafif olur ve hafif tamponla durur.Spora 1 hafta sonra başlayabilirsiniz.

 5. Apse bosaltma isleminden sonra akıntı ne kadar daha devam eder. Ben apse bosaltma islemi olalı 1 ay gecti ama hala akıntı oluyor. Ve etrafında biraz şişlik var.

  1. kontrole gitmelisiniz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 6. 2 yıldır kıl dönmesi hastasıyım ameliyattan korktuğum için hiç düşünmedim 1-2 aydır kokuya ve kanamaya sebep oluyor başka bi etkisi yok ne yapmam lazım

  1. koku enfeksiyon olduğunu düşündürür.muayene ve tedavi olmalısın.eğer enfeksiyon varsa önce enfeksiyon tedavi edilmeli daha sonrada kıl dönmeniz.tedavi olmadan önce sosyal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.Adil Altınsoy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017