online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Apsesi Tedavisi

kil-donmesi-apsesi-nasil-bo

Cilt altında yabancı madde olan her alanda apse gelişebilir, apse büyüklüğüne ve derinliğine göre hastada farklı düzeylerde ağrıya sebep olabilir, şişlik çok belirginse ağrı dayanılmaz düzeylere çıkar. Apse alanının genişlemesi ağrıya ek olarak ateş, bitkinlik gibi genel iltihap bulguları da ortaya çıkarabilir. Kıl dönmesi; kıl, tüy, toz gibi cisimlerin cilt altına birikmesidir. Cilt altına giren yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur. Zar gibi oluşum yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve kişi hastalığının farkında bile olmaz.

Kıl Dönmesi Apsesi

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücut o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar. Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar. Bir şekilde akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir, biriken bu salgı süt gibi protein yapısında olduğu için mikrop üremesine sebep olur ve apse gelişir. İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şişliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan hastalık bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar. Ağrı hastanın oturmasını hatta yürümesini engelleyecek düzeylere çıkabilir. Apse boşaltılıncaya ya da keniliğinden patlayarak boşalıncaya kadar giderek artar. Tek başına antibiotik kullanılması uygun yaklaşım değildir.

Kıl Dönmesi Apsesi Tedavisi

Bütün apseler gibi acil tedavi edilmesi gerekir. Tespit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur böylesi istenmeyen bir durumdur. Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır ancak tedavinin özü boşaltmadır antibiotik başlanmasa da tedavi başarılı olur. Apsenin enjektörle boşaltılması yada tek başına antibiotik kullanmak tedavi etmez, ya kendiliğinden boşalır ya da doğru yaklaşımla boşaltılır. Boşaltma işlemi yapıldığı anda hastanın şikayetleri % 60 oranında azalır.

Tedaviden sonra iltihap 1-2 haftada iltihap geçer ancak etraf dokudaki hasarın düzelmesi 2 ayı bulur. Bu sürenin sonunda kalıcı tedavi yapılmalıdır. Unutulmaması gereken en önemli husus apseler her zaman tekrarlayabilir. Her oluştuğunda hastalık biraz daha ilerler.

Kıl Dömesi Apsesi Nasıl Boşaltılır

Aslında son derece basittir. Yaklaşık 2 CM lik deri bölgesel olarak uyuşturulur, 1-2 cm lik deri kısmı kesilir. Deri kesildiği anda cerahat basınçla boşalır, hasta o anda rahatlamaya başlar. Cerahat o kadar kötüo kadar ağır kokar ki bir anda oda dayanılmaz bir pis kokuyla dolar. Apsenin içi hafif temizlenir, cerahatın rahat akması ve erken kapanmaması için açılan deliğe bir cisim konur. Ertesi gün alınabilir. Sonrası bakım uygulayan doktora göre dğişmekle birlikte ertesi gün pansuman yenilenir, bir sonraki gün banyo yapılır. Haftalarca banyoyu yasaklamak gereksizdir.

Kıl Dönmesi İtihabı

Apsenin oluşumundan önce iltihaplanma olur zamanla ilerler. İltihap düzeyinde iyileşme sağlanamazsa apseleşme kaçınılmazdır. Kuyruk sokumundan sürekli akıntı olması iltihap olarak yorumlanabilir ama gerçek bir iltihap değildir. Vücudun kılı eritmek için yaptığı sagıdır.

Kıl Dönmesi Apsesi Ücreti

Hastanın rsmi kurum üyeliğine göre değişir. SGK sı olanlar için 550 TL SGK sı olmayanlar için 1100 TL dir.  Çok daha yüksek ücretler alınabilmektedir. Bu ücretler İdea Klinik ücretleridir. Bölgesel uyuşturmadan korkan hastalara narkoz altında, hastane ortamında boşaltma yapılabilir. Bu durumda hastane, tahlil, narkoz ücretleri de ekleneceği için ödenecek bu ücretlerin 2-3 katına çıkabilir.Narkozla boşaltma aslında son derece gereksiz ve daha riskli bir yaklaşımdır.

158 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Emre

  Hocam kolay gelsin ben makatimin uzerinde sislik Ağrı vardı ama bn yarn uzun yola gidicem onun icin doktora gidemedim kendiliginden patlarsa baya sknti verirmi bana yani ayakta duramiyacak kadar ağrı

  1. Doktorunuz

   ağrı patlayana kadar olur,patladıktan sonra hızla azalır.çabuk ve rahat iyileşme için doktora görünüp açtırmalısınız

 2. Büşra

  Merhaba hocam, makatın üç parmak yukarısında kıl dönmesi oluştu. Bir hemşire bana oranın dikiş tutmayacağını söyledi? Bu doğru mu acaba? Ben microsinusectomi ameliyatı olmayı düşünüyorum.

  1. Doktorunuz

   eğer apse yoksa gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 3. Deniz

  Ben dun gttim bosaltma yapildi ama acisi inanilmazdi bugun rekrar gttim pansumana ve sicak suyun iyi gelecegini soyledi dr acik oldugu icin ama allah kimseye bu aciyi vermesin beni bitirdi simdiden tedavim butincede ameliyat olucam ins

  1. Doktorunuz

   apse iyileşip doku toparlayınca buda yaklaşık 1 ayı bulabilir.kıl dönmesi tedavinizi yaptırın.tedavi olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini araştırın.genel hijyene dikkat edin,mümkünse sırt bölgesi kıllarına laser epilasyon yaptırın
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. Merve

  Merhaba hocam ben dün apse boşaltma işlemi oldum ama doktora bana kontrole gel demedi kontrole gitmem gerekiyo mu

  1. Doktorunuz

   pansuman yapmanız gerekir,şişlik vb durum oluşmazsa kontrole gitmenize gerek kalmaz
   Op.Dr.Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017