online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Apsesi

kil-donmesi-apsesi-nasil-bo

Kıl dömesi hastalığına maruz kalan insanlar için Op. Dr. Atilla KAYA bu sayfamızda kapsamlı bilgiler vermektedir.

Kıl dönmesi apsesi nedir, neden oluşur ve alınabilecek önlemler gibi bilgileri sırasıyla anlatmaya çalışalım.

Kıl Dönmesinde Apse

Daha önce ki yazımızda kıl dönmesinin neden ve nasıl oluştuğu hakkında bilgiler vermiştik. Fakat özetle tekrar hatırlayalım.

Kıl dönmesi ; Deri, kıl, tüy elbise tozu veya benzeri diğer yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altında birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Vücut bu yabancı maddeleri farkettiğinde etrafını zarla kaplayarak kapsül oluşturmaktadır. Bu sayede yabancı maddeleri sınırlayarak kişide şilayet oluşması engellenmekte ve hastalık farkedilmemektedir.

Fakat bu kapsül sert oturma, seyahat ya da düşme gibi hareketler sonucunda hasar gördüğünden vücut yabancı maddelerle karşı karşıya gelmektedir. Dolayısıyla bu cisimleri eriterek tahrip etmek amacıyla sıvı salgılar. Fakat salgılanan sıvı bu yabancı maddeleri yok edemediğinden dolayı akıntı olmasına neden olmaktadır. Kılların cilt altına girmek için açmış oldukları yollar kapandığından salgı doku içerisinde birikme gösterir ve iltihap oluşmasına sebep olur. Oluşan bu iltihap 2-4 günde ilerleme gösterir ve artar daha sonrasında ise şişlik olmasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde çok fazla ağrı yapmakla beraber dayanılmaz bir halde alabilmektedir.

Kıl Dönmesi Apse Tedavisi

Apse oluştuğu zaman artık tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tespit edildiği gibi acil olarak bir cerrahi tarafından boşaltılması gerekir. Boşaltılmadığı taktirde kendiliğinden boşalır fakat doku hasarı ilerlemiş olmaktadır. Bu tavsiye ve tercih edilmeyen bir durumdur. Ek olarak boşalma işlemine antiobiotik kullanımı ile başlanır ancak antibiotik tek başına yeterli olmamaktadır.

Apse kendiliğinden ya da cerrahi tarafından boşalma gösterdikten 1,5 – 2 ay sonra kıl dönmesinin kendisi tedavi edilmelidir. Aksi taktirde apse tekrarlama göstererek, hastalığın daha ileri bir seviyeye çıkmasına olanak tanımaktadır.

Kıl dönmesi apsesinin nasıl kolay ve hızlı boşaltıldığını bu videomuzda görüntüleyebilirsiniz;

882 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Emin ok

  Hocam ben ameliyat öncesi evredeyim şu an 3 gün önce apse boşaltımı yapıldı , fakat kestiği ve akıttığı gündem itibaren kuyruk sokumum şiş ve ağrılı bir şekilde ve apse yaradan akmıyo ve yara kapanmış antibiyotiklerle geçer mi , sertleşme çok oldu şu an rahatsız edici bir şekilde , bu konuda ne önerirsiniz acaba

  1. Doktorunuz

   kontrole gitmenizi öneririm

 2. Mehmet

  Kuyruk sokumu da ufak bi delik vardı doktora gittim kıl dönmesi başlangıcı diye tüy Dökücü krem verdi 1 hafta sonu kuyruk sokumu m orta intaplanma oldu tekrar gittim deligin kapantigini gördü ve antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verdi faydası olurmu

  1. Doktorunuz

   kıl dönmeniz apse yapmış,apsenin iyileşmesine katkısı olabilir.ama apse iyileşip doku toparladıktan sonra kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.Seher Şirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017