Kıl Dönmesi Apsesi

kil-donmesi-apsesi-nasil-bo

Kıl dömesi hastalığına maruz kalan insanlar için Op. Dr. Atilla KAYA bu sayfamızda kapsamlı bilgiler vermektedir.

Kıl dönmesi apsesi nedir, neden oluşur ve alınabilecek önlemler gibi bilgileri sırasıyla anlatmaya çalışalım.

Kıl Dönmesinde Apse

Daha önce ki yazımızda kıl dönmesinin neden ve nasıl oluştuğu hakkında bilgiler vermiştik. Fakat özetle tekrar hatırlayalım.

Kıl dönmesi ; Deri, kıl, tüy elbise tozu veya benzeri diğer yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altında birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Vücut bu yabancı maddeleri farkettiğinde etrafını zarla kaplayarak kapsül oluşturmaktadır. Bu sayede yabancı maddeleri sınırlayarak kişide şilayet oluşması engellenmekte ve hastalık farkedilmemektedir.

Fakat bu kapsül sert oturma, seyahat ya da düşme gibi hareketler sonucunda hasar gördüğünden vücut yabancı maddelerle karşı karşıya gelmektedir. Dolayısıyla bu cisimleri eriterek tahrip etmek amacıyla sıvı salgılar. Fakat salgılanan sıvı bu yabancı maddeleri yok edemediğinden dolayı akıntı olmasına neden olmaktadır. Kılların cilt altına girmek için açmış oldukları yollar kapandığından salgı doku içerisinde birikme gösterir ve iltihap oluşmasına sebep olur. Oluşan bu iltihap 2-4 günde ilerleme gösterir ve artar daha sonrasında ise şişlik olmasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde çok fazla ağrı yapmakla beraber dayanılmaz bir halde alabilmektedir.

Kıl Dönmesi Apse Tedavisi

Apse oluştuğu zaman artık tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tespit edildiği gibi acil olarak bir cerrahi tarafından boşaltılması gerekir. Boşaltılmadığı taktirde kendiliğinden boşalır fakat doku hasarı ilerlemiş olmaktadır. Bu tavsiye ve tercih edilmeyen bir durumdur. Ek olarak boşalma işlemine antiobiotik kullanımı ile başlanır ancak antibiotik tek başına yeterli olmamaktadır.

Apse kendiliğinden ya da cerrahi tarafından boşalma gösterdikten 1,5 – 2 ay sonra kıl dönmesinin kendisi tedavi edilmelidir. Aksi taktirde apse tekrarlama göstererek, hastalığın daha ileri bir seviyeye çıkmasına olanak tanımaktadır.

Kıl dönmesi apsesinin nasıl kolay ve hızlı boşaltıldığını bu videomuzda görüntüleyebilirsiniz;

501 Yorum Var

 1. Berke

  Iyi gunler hocam. 3 gun once kuyruk sokumumda apse olustu agrilarim basladi doktora gittim kil donmesi oldugunu soyledi. Apseyo igne ile bosaltti. Suan ilac kullaniyorum apse yarasida kapanmaya basladi denize girmemde sakinca varmi?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Denize girebilirsiniz.Apse tedavisinden 1 ay sonra kıl dönmesi ameliyatınızı olmalısınız.Tekrar apse yaparsa hastalığınızı büyütür,bu da daha sonra daha büyük boyutta ameliyat olmanıza sebep olur.Ameliyat olmadan önce mikrosinüsektominin avantajlarını öğrenmelisiniz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 2. Anonim

  Hocam 4 gün önce doktora gittim ve hemen apseyi bosaltilar tekrar gelmemi söyledi gitmeliyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Apsenin durumunu kontrol ettirmelisiniz.Apse tedavisinden 1 ay sonra kıl dönmesi ameliyatınızı olmalısınız.Tekrar apse yaparsa hastalığınızı büyütür,bu da daha sonra daha büyük boyutta ameliyat olmanıza sebep olur.Ameliyat olmadan önce mikrosinüsektominin avantajlarını öğrenmelisiniz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 3. onur

  iyi geceler hocam. bende kıl dönmesi var ve yakın bir zamanda şişlik başladı ve şu an otururken yahut yatarken zorlanıyorum.ve şunu da belirtmek istiyorum ki şişliğe dokunduğum zaman yumuşak bir deri dokusu fark ettim ve aynı zamanda sadece o bölge değil diğer tarafa (yanlara doğru) da şişlik oluştuğunu hissettim. dokunduğum zamanda ağrı yapıyor. ve bu şişlik 2. sefer oluyor. bir öncekinde biraz daha ufaktı. bu neye işaret ve önerinizi öğrenmek isterim..
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Tam da kıl dönmesi apsesini tarif ediyorsunuz.Sert ve ağrılı şişliğin ortasında yumuşak bir alan alması apsenin boşaltılması gerektiğini gösterir.Lokal anestezi ile küçük bir cerrahi müdahale ile boşaltılabilir,vakit kaybetmeden bu işlemi yaptırın. Kendiliğinden patlamasını beklerseniz apse ve hastalığınız büyür, daha sonra olacacağınız ameliyatın boyutu büyür.Apse tedavisinden 1 ay sonra kıl dönmesi ameliyatı olmalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 4. Zeliha

  Apsem temizlendi hergun pansuman verdi bu surede banyo yapmamin bi sakincasi var mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Biz 2 gün sonra banyoya izin veriyoruz.

  Reply
 5. Yardim

  Hocam altı aylık hamileyim kıl dönmesi apse oluştu. Şuan antibiyotik kullanıyorum .sadece sertlik var .ağrılarm azaldı. Oturmakta zorlanmiyorum.Lokal ameliyatı doğum sonrasına erteleyabilirmiyim
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Normalde iltihabı kurutup kalıcı tedavi için yapılacak cerrahi girişimi doğun sonrasına bırakmak doğru olur.

  Reply
 6. Aaatilla

  Hocam meraba 21.07.2016 tarihinde kil donmesi sikayetiyle hastahaneye gittim ve apsem bosaltildi. mikro sinüsektomi yontemiyle bana en yakin il izmir de ameliyat olmak istiyorum. Tabi apse tedavisi bitince. Bana maliyeti ne kadar olur acaba
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Apse boşaltıldıktan yaklaşık 1 ay sonra ameliyatınız için ideal bir zaman.Mikrosinüsektomiye uygunsa SGK lıysanız 840 tl,SGK nız yoksa 1600 tl dir.
  Geçmiş olsun

  Reply
 7. sefer

  Merhaba hocam 19 yasımdayım galiba bende kıl dönmesi var 2 gün önce fark ettim tam popomun dışkı çıkacagı yerde nohut büyüklügünde acaba patlatsam mı
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  kıl dönmesi genellikle kuyruk sokumu ve ona yakın yerlerde olur.anüsün ağzına yakın anal apse olabilir.genel cerrahiye görünün ,apse ise bekletmeden boşaltılması gerekir.

  Reply
 8. Eda

  Merhaba,4 gün önce kalcam da ağrı hissi başladı 2.gun sıktık iltihap çıktı daha sonra sıkmaya çalışınca iltihap oluşmamıştı kıl dönmesi olduğu kesin şişlik ağrı ve bir tane delik var şişlik çok buyuk değil hafta içi doktora gideceğim sizce ilerlemiş durumda mi özel sebepten dolayı hafta içini beklemek zorundayım .
  Op Dr Seher Şirin
  kliniğimizde muayene ücretsiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.herhangi bir nedenle beklemenize gerek yok

  Reply
 9. Anonim

  Hocam ben 17 yaşındayım geçen sene kuyruk sokumu bölgesinde bir delik açılmaya başladı giderek büyümeye başladı daha sonra annem orayı patlattı kan ve iltihap çıktı şu anda deri altındaki şişlik hala duruyor hatta biraz aşağı doğru indi bir kaç gün önce işe gittim tarlaya üstüne oturdum eve geldiğimde bi şişlik olduğunu fark ettim kan ve sıvı geldi peçete koydum ertesi gün yine patladı ve bir delik daha olduğunu fark ettim işe gitmelimiyim ayrıca ameliyat olmam gerekli mi
  Op Dr Altan Karan
  en az iki defa apse oluşmuş.kıl dönmeni tedavi ettirmen gerekir.tekrar eden apseler fistüle neden olabilir.fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.sık yıkayıp temiz ve kuru tutmalısın.öncelikle doktora gidip apseyi tam anlamıyla boşalttırıp apse tedavisi olmalısın.doku toparlayıncada kıl dönmeni tedavi ettirmelisin.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

  Reply
 10. taha salih

  Merhaba, 5-6 gün önce çatal olarak tabir edilen bolgemde hafif başlayan ağrı gitgide arttı. Beyaz uclu kızarıklık vardi fakat akıntı, kan veya delik yoktu. İlk gittigim doktor kıl dönmesi dedi ve eliyle o bölgeyi sıktı fakat hic kıl gelmedi yalnızca iltihap vardı. antibiyotik yazdı. Büyük ihtimalle ameliyat gerekir dedi ama kıl dönmesinde ameliyatın kesin olduğunu biliyorum ihtimal vermesi garibime gitti. Bu yüzden emin olmak için başka bir doktora göründum. O da bunun kıl kökü iltihabı olduğunu söyledi. 3 gündür antibiyotiklerle birlikte kara merhem olarak bilinen kremi kullaniyorum. Neredeyse hiçbir şikayetim yok eskisi gibiyim. Boşa ameliyat olmak istemiyorum ama kıl dönmesi varsa geçinmek de istemiyorum. Bana ne tavsiye edersiniz? Kıl dönmesi olup olmadığıni kesin olarak öğrenmek için bir yöntem var mi?
  Op Dr Altan Karan
  bahsettiğiniz alanda kıl dönmesi çok sık görülür.tecrübeli bir hekim bunu muayene ile çok rahat ayırt eder
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 11. Gulsah

  Hocam merhaba 1 hafta önce bir anda kuyruk sokumumda şişlik ve ağrı oldu gün geçtikce siddetlendi bayrama girdik ve agriya ve sislige rağmen aldirmadan tatile gittim 3 gün boyunca denize girdim haliyle ağrılarım cogaldi dayanılmaz hale geldim apse çok büyüdü ve 1 hafta sonunda hastaneye gittim apseye 6 kez iğne yaparak bosalttilar ignelere rağmen hissettim ve devlet hastanesiydi acildı pek ilgilenmediler boşaltıp 3 ilac yazıp yolladılar ve pansuman demediler tekrar gelin en yakın zamanda dediler 2 gün oldu pansuman yaptirmadim agrim kesildi apsem sönmüş balon gibi oldu pansuman yaptırmam gerekiyormu? Ve ne zaman banyo yapmaliyim kesinlikle kıl donmesi mi yoksa baska bisey olabilirmi? Çok ilgilenmedikleri için guvenemiyorum acil cevap verirseniz sevinirim tesekkurler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok büyük olasılıkla kıl dönmesi oldunuz. Apseliyken beklemeniz kıl kistinin büyümesine sebep olmuştur.Bazen apse uyuşturulsa bile ağrı duyabilirsiniz.Banyonuzu yapabilirsiniz ayrıca yanlış bir şey yapılmamış,doktorunuza kontrole gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 12. Anonim45

  Merhaba ben 4yıl önce açık ameliyat oldum ameliyat izim yaklaşık 5-6cm büyüklüğünde kuyruk sokumumda yara keloid olarak iyileşti bi kısmı ve bir ay önce orada bi sivilce çıktı küçük hemen doktora gittim antibiyotik yazdı sivilce iyileşti sonrasında biraz şişti ben sıktım bi miktar kan boşaldı şuan iyileşti renk değişimi var sadece orada doktor muayene ettiğinde bi ağrı sızı hissetmedim sürekli kendimde kontrol ediyorum. Doktor ayrıca orası açılmazsa bi şey değildir dedi ama benim içim rahat etmiyor sonuçta ameliyat içinin üzerinde çıkan bi sivilce sizce tekrar etmişmidir sivilce geçti ama napmalıyım,keloid büyüme olduğu için kortizon iğnesi tedavisi yaptırmak istiyodum napmalıyım teşekkürler
  Op Dr Ergun Aygören
  kıl dönmeniz nüks etmiş olabilir.kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz

  Reply
 13. Serkan

  İyi günler hocam
  4 gündür kuyruk sokumunda aşırı derecede şişlik ve agrı vardı daha öncesinde hiç bişeyim yoktu bayramın 2. Günü birden bire bu şekilde belirti başladı.cuma günü özel bi hastanede genel cerraha muayene oldum apse yaptıgın söyleyip 2 tane antibiyotik 1 tane agrı kesici yazdı 10 gün kullan sonrasında ameliyat olman gerekir dedi. Bugün araçla köye gittim köye ulaştıgımda apsenin patladığının farkına vardım ve anneme iyice sıktırarak şişlik inene kadar iltihapları boşalttırdım. Şu an iltihap gibi degilde su gibi akışkan açık renkli kan şeklinde sıvı geliyor , ameliyat olmam için bi engel apse engelinden kurtulmuş sayılırmıyım yoksa yine 10 gün kadar ilaç kullanmam gerekiyomu ? Ayrıca ben gaziantepte ikamet ediyorum mikro sinüsektomi yöntemi uygulayan birilerini bulmak istiyorum yıllık iznim olmadıgı için hastanenizede gelemiyorum. gaziantepte bu yöntemi uygulayan bildiğiniz tanıdıgınız bi cerrah varmı yardımcı olursanız sevinirim.
  op Dr Alirıza Şahap Barlas
  antibiotik kullanmalısın ayrıca apse alanını sağlık kuruluşunda açtırmalısın.10 gün sonra değil apse iyileştikten 1,5-2 ay sonra kıl dönmesi ameliyatı olmalısın.10.günde ameliyat olursan doku tam toparlamadığı için iyileşme sürei uzun ve sıkıntılı olabiliyor.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısın

  Reply
 14. kerem

  Resmen Kafayı yemek üzreyim defalarca apsem olustu kendim aldım veyahut 1 kere hastaneye gittim aldırdılar çok geç tekrarladı .Ameliyat için hastanye gittim kıl dönmen yok diye gönderdiler aradan 6 ay geçti işte her ay apsem oluştu neredeyse hep kendim temizledim fistül oluşumları var biliyorum hastanelerde hiç ilgilenmiyor çok sinirleniyorum ne yapmam gerek
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Pilonidal sinüs hastalığı gibi görünüyor ve cerrahi girişim gerekir.

  Reply
 15. serdar

  Hocam 3 gündür kuyruk sokumumda şişlik ve çok ağrı var bayram tatili oldugu icin poliklinikler kapali acaba acile gitsem apseyi boşaltabilirler mi?
  op Dr Adil Altınsoy
  boşalttırabilirsiniz

  Reply
 16. Doğukan

  Hocam bir kaç yıldır belimde ufak bir şişkinlik vardı pek umursamadim. Geçen yaz doktora gittim kil donmesi dedi. 2 gün once de şişti. Doktor iltihap var dedi ve antibiyotik verdi. Sizce bu kaç gune patlar? Ve patladığında agrisi geçecek mi?
  Op Dr Ergun Aygören
  3. gün açtırmanız gerekirdi.ağrı açılınca geçer.1,5-2 ay sonra kıl dönmenizi tedavi ettirmelisiniz

  Reply
 17. Serpil

  Merhaba benim 6 gün önce iltihapim boşaltıldı hergün pansuman oldum ama hala devam etmem gerekiyor mu pansumana
  Op Dr Atilla Kaya
  tam iyileşme sağlanana kadar devam etmelisiniz

  Reply
 18. Ebru

  Merhaba bende de var doktora gittim ilaclari kullaniyorum yara oldu iltabi sıktik baya bi bosaldi içi az birşey sislik kaldi o indikten sonra ameliyat mi oluyoruz
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  İltihap boşaldıktan 1 ay sonra ameliyat yapmak için ideal bir zaman.daha uzun süre beklerseniz yeniden iltihap yapar ve her iltihap hastalığınızı büyütür.Medical Art kliniğinde uygulanan Mikrosinüsektomi ile hastaneye yatmadan,anestezi almadan ameliyat olabilirsiniz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 19. Derya

  Hocam merhaba. Ben iki sene önce Yeşilyurt da ki kliniğinize geldim. Kıl dönmesi olduğum söylendi. Artık mikrosinusektomi ameliyati olmak istiyorum. Ama şu an o bölgede şişlik ve oturunca hafif ağrı var. Daha önceleri kendisi akıyordu ama şu an sikinca bile bosalmiyor. Yorumlarınızda bir ay sonra ameliyat olabileceği yazıyor. Bir ay sonra geleceğim ama şu an antibiyotik ile apseyi tedavi edemez miyim? İlla kesilip akitilmasi mı gerekiyor?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  İltihap toplamamışsa yani apse yoksa antibiyotik tedavisi yeterli olabilir.Apse oluştuktan sonra mutlaka cerrahi olarak boşaltılması gerekir.Sizde apse olduğunu düşünmüyorum,çünkü apsede şiddetli zonklayan ağrı olur.Önce enfeksiyon açısından kontrol edelim. uygunsa aynı gün,enfeksiyon varsa ileri tarihte ameliyatınızı yapabiliriz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 20. Kutay

  Merhaba hocam ben flap yöntemiyle amelyat oldum amelyat olalı 12 gün oldu hergün düzenli pansuma yaptım fakat bugün gazlı bez üzerinde yoğun bir iltihap çıkmıştı dikişlerin üst tarafından derinin altındaki Ağrı’ya bastırdıkça iltihap dikiş noktasından çıkıyor bu durumda ne yapılabilir yaranın tekrar açılması gibi bir durum söz konusu mudur acaba ?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Flep ameliyatında enfeksiyon oluşursa erken müdahale ve önlem alma çok önemli. Bu nedenle bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 21. Mehmet

  Merhabalar hocam ben 2 kere ameliyat oldum. 2. Ameliyatımı 20 gün önce oldum. Cuma günü dikişlerimi aldırdım. Ama şu anda çok fena Ağrılar başladı. Önemli bişey midir hocam doktoruma gitmeli miyim?
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  ağrı varsa içerde herhangi bir sıvı birikmiş olabilir.doktorunuza kontrole gidin

  Reply
 22. Anonim

  İyi günler hacam bendede kil dönmesi var 6 gündur ağrılı şişlik var bugün patladı intihap az geldi şişlik duruyor doktora gittim içini boşaltması benim ne yapmam gerekiyo
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Doktorunuz muhtemelen boşaltmıştır. Arasıra sırt üstü yatın rahatlıkla iltihap boşalsın.Verdiği antibiyptikleri kullanın. 1 ay sonra ameliyat olmalısınız.Ameliyattan önce Medical art Cerrahi merkezinde mikrosinüsektomiyi araştırmalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 23. Eşref

  Hocam bende yaklaşık 2 aydan beri kıl dönmesi var. Hiç hastaneye falan gitmedim. Yasim 17. Bugün yere düştüm ve apse patladı. Sürekli kan geliyor. Sıkınca irin geliyor. Şuan koydeyim ve en yakın hastane 30km uzakta. Sizce ne yapmalıyım. Yara suan açık vaziyette.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  İltihap akmaya başladıysa önemli bir sorun yok.Üzerine kağıt havlu koyun,sırt üstü yatın,akabildiği kadar aksın. Eğer şişlik ve ağrı artarsa apse yeniden oluşuyor demektir.O zaman doktora gitmelisiniz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 24. A. SAMET

  Mrb ben bir hata yaptım. gittim 8gün önce doktorun limberg flebi dediği yöntemle ameliyat oldum. Ama 2 gündür çok aşırı sarımsı yenilirsin bişey akıyor. Sabah aksam pansuman antibiyotik tedavisi oluyorum. Bu ne zamana kadar böyle olur.en kısa sürede nasıl kurutulur. Birde benim dikiş lerim uzunlamasına dikilmiş 15cm kadar bu ne yöntemi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  ameliyatı yapan doktorunla görüşmek daha doğru,gerekli tedavi önerilerini yapacaktır.

  Reply
 25. Anonim 1

  Hocam sgk lılara ücretsiz diyosunuz fakat 840 tl diyo anlamadım lütfen ücreti söyleyin
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muayene ücretsiz,ameliyatta ücret alınıyor.

  Reply
 26. Anonim 6

  Meraba benim apsem boşaltıldığın da içerisinden kıl lar geldi ne anlama geliyor
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi var,ameliyat olmalısınız.

  Reply
 27. Anonim 65

  Hocam ben 2 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat sürekli akmalr oluyo bundan 2 gün önce birden bire ameliyat yerim şişti hastanede apseyi fazla boşaltamadılr ve kendi imkanlarımzla boşalttık evde 2 tane ilaç yazdılar ve bi krem verdiler şimdi ne yapmamız lazım
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  2 yıl sonra görülen apse hastalığınızın tekrarladığını gösterir.Ameliyat apse boşaltıldıktan yaklaşık 1 ay sonra ,yani enfeksiyon ve ödem iyice geriledikten sonra ameliyat olsanız iyi olur. Tekrarlamış hastalarda da uygunsa mikrosinüsektomiyi uygulayabiliyoruz.
  Geçmiş olsun

  Reply
  1. Anonim

   Merhaba hocam ben daha önce iki defa kıl dönmesi apse tedavisi oldum amaliyata gerek görülmedi şuan eskisi kadar olmasa da beni rahatsız eden ufak bi şişlik söz konusu ne yapmam gerekir
   Op.Dr.Seher ŞİRİN
   Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
   Kıl dönmesi apsesinden tedavisinden sonra kesinlikle ameliyat olmalısınız. Çünkü apse tedavisi yalnızca iltihabı boşaltmaktır,kıl dönmesi tedavisi değildir. Kıl dönmesi ameliyatı apseliyken yapılmaz.apse düzeldikten sonra yapılır.Yeniden apse oluşmadan ameliyatı gündeminize alın ,çünkü her apse hastalığınızı biraz daha büyütür,daha büyük bpyutlu ameliyat olmak zorunda kalırsınız.
   Geçmiş olsun

   Reply
 28. Efecan

  Merhaba hocam ben amerikadayim 3 gun once sabah uyandığımda kuyruk sokumunun en üstünde yara oluşmuştu ve is sirasindayken kanadi hemen hastaneye gittim onlarda temizlediler orayı ve antibiyotik verdiler 2 gun sonra tekrar gel dediler ne olacak bilmiyorum ama ben türkiyede ameliyat olmak istiyorum burada yalnizim ne yapmam lazim
  Op.Dr Ergun AYGÖREN
  apse tedavinizi yaptırın.fakat kıl dönmesi tedavisi için türkiye de olabilirsiniz.kontrol amaçlı çağırmış olabilirler.zaten hemen kıl dönmesi tedavi edilmemeli.apse iyileşmediği için ameliyat yapılırsa iyileşme çok gecikebiliyor.mikrosinusektomi yöntemini araştırmadan tedavi olmayın

  Reply
 29. rüzgar

  hocam bende kıl dönmesi var akıntı yapmadığı için daynılmaz ağrılar oluyor ne yapma gerekir şişikliğin olmamamsı için
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Akıntı yapmadığı zaman şişlik ve ağrı varsa apse olma olasılığı yüksektir. Acilen apsenin boşaltılması lazım.Apse tedavisinden 1-1,5 ay sonra ameliyat olmanız gerekir. Yoksa iltihaplanmasına engel olacak fazla bir şey yok.Temiz tutun,kuru tutun.
  Geçmiş olsun

  Reply
 30. isa

  hocam merhaba 14gubn once ameliyat oldum yaklasik 5 gundur sivi akiyor gunde 2 pansuman yaptiriyorum ve o bolgeden ustune oturdukca sivi akıyor pansuman yaptirirken icindeki siviyi bosalttirmama rağmen akinti suruyor dikiş lerin kaynasma noktasi iyilesmiyor akinti olan yer doktoruma gittim tekrar acacagiz dedi benim 2. ameliyatim dikissiz iyilestirecekler ameliyat sonrası iyilesme yöntemi varmi yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler
  Op Dr Altan KARAN
  dikişsiz iyilşeme uzun sürebilir.hijyene dikkat etmelisiniz

  Reply
 31. merve nur

  hocam ben 1 sene önce kıl dönmesinden 2 3 kez lokal oldum amabu sene tekrarladı ve şişti sizce artık ameliyat olmalımıyım
  Op.Dr Altan KARAN
  tekrar eden apseler fistüle neden olur.bu nedenle tedavi olmalısınız.gelirseniz tedavinizi mikrosinusektomi yöntemi ile yapabiliriz

  Reply
 32. ibrahim

  hocam bende 8-9 senedı kıldonmesı var.amelıyattan korktuğum ıcın amelıyat olamk ıstemıorumve suan sıslık oldu vallaha o bolgelı kendım kesem geldı
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  şişlik varsa apse oluşmuş demektir.öncelikle apse tedavisi yapılmalı.apse tedavisinden duruma göre 1-2 ay sonra doku toparlayınca mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz.gelirseniz ayrıca apse tedavinizide yapabiliriz

  Reply
 33. Yağmur

  Merhaba ben 20 gün önce kıl dönmesi açım ameliyat oldum düzenli şekilde hastaneye pansumana gidiyorum ama yaramın içine koyulan steril bezde sarı yeşilimsi bi sıvı geliyor iltihap mı acaba bilmiyorum
  Op.Dr Altan KARAN
  iltihap bulgusu olabilir.doktorunuza kontrole gitmelisiniz

  Reply
 34. Osmann

  Hocam kıl dönmesi bende apse yapmış ve daha faliyete geçmedigini söyledi doktor 3 tane antibiyotik verdi kullan sOonra tekrar gel dedi şuan aciliyet gerektiren bişey yokmuş acaba çok ilerlemişmidir hocam ?
  Op.Dr.Alirıza Şahap BARLAS
  apse varsa kıl dönmesinde ameliyat önerilmez.öncelikle apse tedavi edilmelidir.apse iyileşip doku toparladıktan sonra ameliyat edilmelidir.apse iyileşmeyi geciktirir.biz kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz ve normal yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor.

  Reply
 35. merve

  hocam benım ultrason raporumda 11x13mm boyutunda apse ile uyumlu yoğun içerikli kistik alan ve çevresinde fibrotik reaksiyona ait ekojenite artışı mevcuttur.doktorum antibiyotik yazdı kesin ameliyat olmam gerekmiş ameliyatı olursam eğer sonrasında zorluk olur mu ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Sinüsotomi veya microsinüsektomi yöntemlerini araştırın.

  Reply
 36. Atilla

  Hocam geçtiğimiz 3 gün önce kıl dönmesi rahatsızlığıyla doktora gittim.Doktor apseyi boşalttı şuan eski halime tekrar döndüm. Temiz tutmaya çalışarak Ameliyat olmama durumum var mıdır ? Teşekkürler.
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Apseden sonra tedavi için genellikle 1 ay süre geçmesini bekliyoruz.Apse küçükse bu süre azalabiliyor.Medical art Cerrahi merkezinde SGK lılara muayene ücretsiz,dilerseniz muayeneye gelirseniz uygunda aynı gün tedavinizi yapabiliriz.
  Geçmiş olsun

  Reply
 37. Mine

  Hocam 3 sene önce kıl dönmesinden ameliyat oldum dikişlerim alindiktan 1 ay sonra yanma başladı o bölge kizardi doktora gittim doktorun krem verdi kullandım geçti gene aynı sorunla karşılaştım vede pocugumun ortasın da siyah birşey var acaba genemi kıl dönmesi oldu bunu öğrenebilirmiyim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Ortadaki siyakh şey dediğiniz lezyon kıl giriş deliği ise kıl dönmesi tekrarlamış demektir. Tekrarladıysa yeniden ameliyat olmalısınız.Tekrarlamış hastalarda da uygunsa mikrosinüsektomi yapabiliyoruz.Size yakın bir Medical art Şubesine gelirseniz muayene olup geniş bilgi alabilirsiniz. Kliniğimizde SGK lılara muayene ücretsizdir.
  Geçmiş olsun

  Reply
 38. Anonim

  Hocam merhaba benim kuyruk sokumumda ağrı ve şişlik vardı ama dısarıdan bişey görünmüyor sadece elime gelen cilt altında oluşan bi şişlik bu.hemen doktora gıttım ve kıl dönmesi ameliyat olacaksın dedi. Bu içindeki apseyi boşaltırken canım çok yanarmı,uyuşturmak gereklimi?

  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Apse boşaltılırken lokal anestezi ile uyuşturulması yeterli olur.Apseli bölge biraz zor uyuşacağından bir miktar ağrı duyarsınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 39. Onur

  Hocam benim kuyruk sokumumda ufak bi şişlik Ve ağrı vardı ama şiddetli bir ağrı degil sadece oturdugumda biraz ağrı oluyordu sonra igne ile ufak bi deldim uyandıgımda iltihap vardı sıktım iltihabı cıkardm ağrım yok fakat şişik duruyor nedeni nedir hocam yarın muayeneyede gidicem sizdende bi bilgi alaym dedim yaşım 16
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Anlattıklarınız kıl dönmesi belirtileri ile uyumlu.Kesin teşhis muayeneyle konanbilir.Teşhis kesinleştikten sonra Medical Art Cerrahi merkezinde uyguladığımız mikrosinüsektomiyi araştırmadan ameliyat olmamanızı öneririm
  Geçmiş olsun

  Reply
 40. Anonim

  Hocam benim kuyruk sokumumda ufak bi şişlik Ve ağrı vardı ama şiddetli bir ağrı degil sadece oturdugumda biraz ağrı oluyordu sonra igne ile ufak bi deldim uyandıgımda iltihap vardı sıktım iltihabı cıkardm ağrım yok fakat şişik duruyor nedeni nedir hocam yarın muayeneyede gidicem sizdende bi bilgi alaym dedim yaşım 16
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Anlattıklarınız kıl dönmesi belirtileri ile uyumlu.Kesin teşhis muayeneyle konanbilir.Teşhis kesinleştikten sonra Medical Art Cerrahi merkezinde uyguladığımız mikrosinüsektomiyi araştırmadan ameliyat olmamanızı öneririm
  Geçmiş olsun

  Reply
 41. Tayfun

  Hocam sağ bacak la testis arasında fındık büyüklüğünden ufak şişlik var sıklığımda sıvı
  Çıkıyo ama çok acıyo sanki kıl Dönmesi.ben öyle tahmin ediyorum kimi zaman o bölgede bişey yok.ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim

  Op.Dr Altan KARAN
  muayene olup aldırabilirsiniz

  Reply
 42. ....

  Hocam benim kuyruk sokumumda şişlik vardı doktor antibiyotik verdi fakat dahada şişti ve ağrı geçmedi.bende ihtiyol sürdüm 1 gün sonra patladı ama siyah bi iltihap aktı bu normalmidir ? Ve genel anestezi ile apse boşaltımı yapılıyormu
  Op.Dr.Adil Altınsoy
  Genel anestezinin riski yüksek oldugundan lokal tercih ederiz

  Reply
 43. Muhammet

  Hocam kuyruk sokumunde sisme var vede kizarmis kil donmesimi acaba
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Muhtemelen iltihaplanmış kıl dönmesi mevcut.Apse yaptıysa küçük bir müdahaleyle boşaltmak gerek.Ağrı,şişlik artarsa muayene olmalısınız.
  Geçmiş olsun

  Reply
 44. Anonim

  hocam hiç bişey yokken iki gün içinde kuyruk sokumunda bi şişginlik oldu ve buyudu kıl dönmesimi acaba cok ağrım war ne olabilir
  Op.Dr Altan KARAN
  şikayetin kıl dönmesi apsesine benziyor.apseyi açtırıp antibiotik tedavisi almalısın.doku toparlayıncada mikrosinusektomi yöntemini araştır ve tedavini ertelemeden yeptırmalsın

  Reply
 45. Anonim

  Hocam arkadaşım şuan inanılmaz ağrı çekiyor p.tesi ameliyat olacak. Bugün ve yarın ağrısını nasıl kesebiliriz lütfen cvp bekliyorum :((
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Çok şiddetli ağrısı varsa normal bir durum değil. Kıl dönmesi normalde bu kadar ağrı yapmaz.Apse olabilir.En yakın sağlık kuruluşuna muayene olun,apse ise küçük bir müdahale ile boşaltılır
  Geçmiş olsun

  Reply
 46. Ilayda

  Hocam kuyruk sokumunda apse var agrisi belime kadar cikti 2 ay once yine olmustu ama kendiliginden gitmisti simdide tekrarladi yine kendisinin gitmesini bekleyip mikrosinusektomi olabilirmiyim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Bakırköy Medical Art Genel Cerrahi Uzmanı
  Apsenin kendiliğinden geçmesini beklemeyin. Küçük bir müdahaleyle boşaltılırsa kistin büyümesi engellenmiş olur.Apse boşaltıldıktan 1 ay sonra bakıp değerlendirilir. Uygunsa mikrosinüsektomi yapılabilir.
  Geçmiş olsun

  Reply
 47. tolga0606

  hocam bende kıl dönmesi oluştu apse yaptı ama dışar dogru bir akıntı var şişlik oldugu zaman kendim akıntıya bastırarak alıyorum bunun zararı varmı ayrıca apseyi bu şekilde boşalıyormu sizin kiliniğizde ameliyat olacağım apse temizlenmeden ameliyat olabilirmiyim ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Abse kuruduktan sonra ameliyat olmak daha doğru,muayene edip daha açıklayıcı bilgiler verebiliriz.

  Reply
 48. Sevinç

  Hocam ben dün kuyruk sokumumdaki apseyi bosaltim ama canim cok yandigi için biraktilr bni bugunde pansuman icin gittim ordaki bayanda sıkti ama agridan duramyp kalktim bi baska doktora gittim apseyi aciyi ceke ceke bagira cagira bosalti apse bosaldi bana 5 gun boyunca pansuman ol dedi 5. Gun sonrasinda tentirdiot suya dok icinde otur dedi böyle yapmalıyım . Ve kil dönmesi ameliyatı ne zaman olmaliyim
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  yapabilirsiniz.ama tedavinizi doku toparlayınca yaklaşık 1 ay sonra mikrosinusektomi yöntemi ile olmanızı öneririm

  Reply
 49. buket

  Hocam ben bir ay once kil donmesinden ameliyat. Oldum ve suan popomda bir meze gibi siskinlik var acaba bune kuyruk sokumunda degil siskinlik
  Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas
  muayene ile değerlendirmek gerekir.

  Reply
 50. muhammed

  Hocam bnde kıl donmesi olusmus
  Ve apzeler patlamis
  Hemen ameliyat olman lazim dedi doktor
  2 tane delik var
  Ve en az 5-6 cm kesileceni veya daha fazla kesileceni soyledi
  Bnde bundan rahatsiz oldum
  Arastirdim
  Mikro sinosektomi denen bi ameliya varmis
  Bnm normal saglik sigortam var
  Devlet hastanelerinden
  Bu mikro sinoksektomi ameliyatini yapmazlarmi ?
  Yapan yer varsa
  Dortyola en yakin nerde ?
  Op Dr Atilla Kaya
  devlet hastanelerinde mikrosinusektomi yöntemi pek uygulanmıyor.fakat biz rutin olarak tüm medicalart kliniklerinde mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz.istanbul,ankara ve izmirde şubelerimiz var.size en yakın medicalart şubesinde tedavinizi yaptırabilirsiniz

  Reply

Sorun Cevaplayalım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.