Kıl Dönmesi Tedavi Tedavi Fiyatı

Kıl dönmesi hastalığında oluşan apse nedir ve bu tür bir sorun yaşayan hastaların ilk yapılması gereken ve kıl dönmesi apsesine karşı alabileceğiniz önlemleri özetleyen uzmanımız Op. Dr. Atilla KAYA’nın bu konudaki bilimsel açıklamaları aşağıda yer almaktadır.

Kıl Dönmesinde Apse

Kıl dönmesi; deri, kıl, tüy ve toz benzeri yabancı cisimlerin cildin altında birikmesiyle oluşur.Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur.Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığını farketmez.

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücut o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar.Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar.Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar.İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şiliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar.

Kıl Dönmesi Apse Tedavisi

Apse acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tespit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur. Bu istenmeyen bir durumdur.Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır, tek başına antibiotik tedavide yetersiz kalır.

Apse tedavisi yapıldıktan (cerrahi olarak boşaltma ya da kendiliğinden boşalma) 1.5 – 2 ay sonra asıl hastalık kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Tedavinin yapılmadığında boşaltılan apse tekrarlar ve hastalığın ilerlemesine neden olur.

   Paylaş

442 Responses “Kıl Dönmesi Apsesi”

 1. gizem Diyorki:

  Merhabalar hocam ben ayin 1 nde kil donmesi ameliyati oldum flap seklindeydi sanirim. Fakat 4 gun oldu 4. Gunu hareket edemicek hale geldim dikişlerim çok acıyo batıyo yürümem kısıtlandı 3 gun sonrada yola gidicem ne yapmam gerek yardimci olurmusunuz bu normal midir ?
  Op Dr Atilla Kaya
  Ağrı kesici ve yüzüstü yatmak dışında öneri olamaz, keşke mikro sinüsektomi yöntemiyle yaptırsaydınız hem ağrı olmazdı hemde hiç iz kalmazdı, hani adınız Gizemse iz önemli olabilir :)

 2. Osman Diyorki:

  Hocam kıl dönmesi apsem vardı, cerraha gittim ve apseyi boşalttı, antibiyotiği kullanırsam geçer mi? Ameliyat olmam gerekli mi?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art Bakırköy Şb./Genel Cerrahi Uzmanı
  Merhaba,
  Antibiyotiği kullanın.Apse ve iltihap geçse bile kıl dönmesi hastalığı geçmez.Apseden 1-1,5 ay sonra yeniden ameliyat olmalısınız.Geciktirirseniz yeniden apse olma ihtimali var,ve her apse hastalığı daha da büyütür.Ameliyattan önce kliniğimizdeki mikrosinüsektomi yöntemini araştırın.
  Geçmiş olsun

 3. Ayşegül Diyorki:

  Hocam apse boşaltılıcak ne kadar sürede iyileşirim ve iz kalırmı sonuç ta kıl dönmesi ameliyatın da izi olcak 2 kesi iz almış olacağım
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  1-2 ay içinde yapabiliriz
  Gerek apseden sonra gerekse mikro sinüsektomiden sonra farkedilir iz kalmaz

 4. meraklı Diyorki:

  Hocam bende bir süredir kıl dönmesi var. 2 farkli doktora gittim biri dedi mikrosinüsektomi ile alalım, diğeri ise daha ameliyata ihtiyacın yok dedi. Benim kafama takılan şu bende şuan apse ya da akıntı yok. Yazın da uzun süreli yurt dışına çıkacağım, apse olsa bile antibiyotik kullanıp 1 yıl kadar erteleyebilir miyim? Bu arada herhangi bir akıntı, iltihap, ağrı vs yok. Ayrıca doktorlar 4 delik olduğunu 3ünün çok küçük 1inin sıkıntı çıkarabileceğini söyledi.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi varsa ne kadar erken ameliyat edilirse yara o kadar küçük olur ve daha çabuk iyileşir,yara izi az olur.Sinüs zamanla büyüyeceğinden geç ameliyat yapılanlarda çok büyük ameliyat yarası veya büyük flap gerekir,iyileşme daha geç ve zor olur yara izi daha büyük olur.Abse olursa cerrahi olarak açılıp temizlenmesi gerekir.

 5. kurt Diyorki:

  kolay gelsin hocam benim kuruk sokumumda şişkinlik oldu ve doktora uzmanına gittim antibiyotik verdi ilaca başladım 1 hafta sonra kontürole gel dedi fakat ilacı 3 gündür kullandım ve apse kanama yapmaya başladı bu normal bir durum mudur acaba yanıtlarsanız sevinirim teşekkürler
  Op Dr Altan Karan
  apseniz patlamış.normal.apse tedavisi yaptırmalısınız.doku tam olarak toparladıktan sonrada tedavi olmalısınız.tedavi olmadan önce mkrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm

 6. sevcan Diyorki:

  Merhaba hocam ben yaklaşık bir yil önce kıl donmesinden ameliyat
  oldum fakat dikisler gecmiyo agri oluyo batiyo herkez dedi ısırgan koy
  koydum fakat sivilce gibi sislik oldu içten agri olduğunu
  akıntı olduğunu farkediyom sizce tekrarliyomudur
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art
  şikayetlerinize bakılırsa tekrarlamış.gelirseniz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 7. yunus Diyorki:

  Hocam 3-4 gun kuyruk sokumun da agri vardi dokyora gittim bakti 3 tane delik var sende kil donmesi var dedi ilac yazdi. 20-25 gun sonra ameliyat olacan dedi. Kontrolden 2 sonra kuyrk sokumunda sislik oldu 1 gun sonrasinda patladi temizledim. Ne olmus olabilir ne yapmam gerekir hocam.
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Medical Art Cerrahi Merkezi
  Kıl dönmesi varmış apse olmuşsunuz.Apse geçtikten sonra 1-1,5 ay sonra kıl dönmesi ameliyatı olmalısınız.Fazla ertelerseniz her iltihaplanmada kıl yumağı biraz daha büyür ve ameliyatı zorlaştırır. Erken olursanız mikrosinüsektomi şansını kaçırmazsınız.
  Geçmiş olsun

 8. Akifff Diyorki:

  Hocam meraba şuan Bnde kıl dönmesi başlangıcı var henüz daha ilerlememiş başta akıntı geliyodu pek önemsemedim bi kaç hafta sonra doktara gittim antibiyotik verdi onu kullandım bittikten sonra tekrar gittim kontrole bi antibiyotik daha verdi onuda bitirdikten sonra kontrole gittim tekrar bu gitmemde eliyle bastırarak pis kanı çıkardı içerdeki sizce bu yaptığı doğrumu hiç ağrım yoktu bunu yaptıktan sonra hafif bi ağrı oluştu bana bilgi verirseniz çok sevinirim iyi günler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi nin tedavisi ameliyattır,geciktikçe sinüs büyür ve ameliyatı daha büyük yapmak gerekir.www.nizamkurtdere.com da ayrıntılı bilgiler var.

 9. Basak Diyorki:

  İyi calismalar. Yorumlardan da okudum aslinda fakat baska bir cozum varsa diye danismak istedim. Su anda apsem mevcut, aciyor. Kliniginizde ameliyat olma karari verdim. Bir an once olmak istiyorum. İki aylik sure bana cok geliyor. Once kil donmesi ameliyatini yapip daha sonra apse bosaltma islemini gerceklestirmeniz mumkun mi? İkisi bir arada olmuyor mu?
  Op Dr Seher Şirin
  2 ay beklenmeyebilir ama önce apse boşaltılır sonra ameliyat yapılır. Anladığım kadarıyla apseniz yok ne zaman gelirseniz tedavinizi yaparız.

 10. Hnyx Diyorki:

  Merhabalar kasim ayinda kil dönmesinden dolayi fenol işlemi oldum ancak suan 2 gundur apse yapti. Ucu sivilce gibi ve beyaz cok fazla agri yapiyor bu kadar kisa surede tekrar apse yapmasi tehlikeli bir durum mu
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Tehlikeli değil ama ağrılı bir süreç, fenolde temizlik yetersiz kaldığı için bu tür sorunlar oluyor, aslında gerçek tedavi de değil yeniden düşünmelisiniz.

 11. Yasinnnnn Diyorki:

  Hocam mrb. Apse boşaltımından 1 hafta sonra kıl dönmesi ameliyati olunabilir mi doktor olucaksin dedi ?
  Op.Dr.Altan Karan
  klasik yöntemlerle olabilir.mikrosinusektomi yöntemi için 1-1,5 ay beklemek zorundasınız

 12. muhasebeci Diyorki:

  hocam benim kıl dönmesi yok ama ben rapor almam için kıl dönmesi yaptırmam gerekiyor bu konuda nasıl yardımcı olabilir misiniz bana
  Op.Dr.Atilla Kaya
  😉

 13. anonim Diyorki:

  Merhabalar apse ne zaman bosaltilmasi gerekir benim kuyruk sokumu bolgemde apse olustu fakat sert durumda. doktor mudahale etmedi antibiyotik verip yumusamasi icin beklememi soyledi fakat dayanilmaz bir acisi var
  Op.Dr.Altan KARAN
  en kısa sürede 2-4 günde boşaltılmalı

 14. ferht Diyorki:

  kıl dönmesi apse kendiliğinden boşaldıktan sonra ameliyat olmadım yaklasık 1.5 sene önce.orada bir kitle olduğunu hissediyorum ve uzun oturduğumda ağrılarım oluyor.ne yapmam gerekir. teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  tedavi olmanız gerekir.çünkü tekrar eden apseler fistüle neden olabilir.fistülde tedavisi çok zor ve uzun süren bir hastalıktır.gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile sosyal yaşamınıza ara vermeden tedavinizi yapabiliriz

 15. Osman3 Diyorki:

  Hocam buhün kıl dönmesine bağlı apsemi aldırdım doktor makat banyosu yap dedi.Apse gittiğinde yazında ameliyat olabilirsin dedi sizce ne zaman ameliyat olmalıyım?
  Op.Dr.Atilla Kaya
  2 ay bekleyin mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 16. Anonim Diyorki:

  Hocam kuyruk sokumunun sag kabasında bir bölgede yara var. Hafif şişiyor cerahatlanıyor. Kendi kendine patlıyor bazen de ben patlatıyorum. Kuruyor bir iki hafta sonra tekrar cerahatlanıyor ne yapmalıyım acaba.
  Op.Dr.Altan KARAN
  Kıl dönmeniz var tedavi olmalısınız.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmanızı öneririm

 17. Savaş Diyorki:

  Hocam bende yaklasık 4 5 senedir kıl dönmesi var sürekli iltihapla karısık kan gelior bıde agrıda var tabi sırt üstü yatamıcak durumdayım su an ama son zamanlarda iltihap dahada fazla olmaya basladı hemen ameliyat olabilirmiyim yoksa önce apse tedavısımı görecem sonramı ameliyat olacam
  Op.Dr Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirsiniz durumunuzu değerlendiririz.uygunsa hemen mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.apse varsa ve yaygınsa apsenizi tedavi eder doku toparlayınca kıl dönmenzitedavi edebiliriz

 18. Murat Diyorki:

  Merhaba, kolay gelsin hocam. Kıl dönmesi iltihabını anestezi veya uyuşturmadan iki seferdir çekiyor doktor ve ağrısı dayanılacak gibi değil. Bu yöntem normal midir?
  Op.Dr Atilla KAYA
  apse düzeldikten hemen sonra mutlaka tekrar apse oluşmadan kıl dönmeni tedavi ettirmelisin.bu kadar sık oluşan apseler fistüle neden olur.fistülde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.biz kliniklerimizde kıl dönmelerini mikrosinusektomi yöntemi ile narkozsuz,pansumansız,yatak istirahatine gerek duymadan,kalçanızın anatomik yapısı ve fiziksel görünümü bozulmadan tedavi ediyoruz.gelirseniz durumunuzu değerlendirir tedavinizi yapabiliriz

 19. fatih Diyorki:

  Merhaba hocam. Dün bir genel cerraha göründüm. Kıl dönmesi olduğumu fakat çok yeni ve küçük olduğunu iltihaplanma, kızarıklık vb. olmadığından henüz ameliyat olmamın doğru olmadığını söyledi. Kafama takılan soru henüz daha en başındayken tedavi olmaz isem sorun büyüyecek, daha büyük bir alana yayılacak. Sonuçta kendi kendine iyileşme ihtimali yok. Neden beklemem gerektiğini anlayamadım. Açıklarsanız çok sevinirim.
  Op.Dr.Altan KARAN
  yanlış bir yaklaşım.beklemekle apse oluşma riski,hastalığınızın ilerleme riski var.bu nedenle tedavi olmalısınız.tabiiki sorun bu kadar küçükken belkide klasik yöntemlerin ortaya çıkaracağı sonuçları kabullenmekte zorlanacağınızı düşünerek söylemiş olabilir.ama yılanın başı küçükken ezilmelidir.gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 20. Omer Diyorki:

  Hocam merhabalar ben de yaklaşık 4 aydir kıl dönmesi var iş nedeniyle ameliyat olamadım Hastaneden randevu aldım Fakat apse var önerebileceğiniz bir ilaç var mı apse geçirmek için gider gitmez direk ameliyat olmam gerekiyor çünkü ve bu dört dört aydır ameliyat olamadım sıkıntı çıkartır mı kıl dönmesi
  Op.Dr Atilla KAYA
  öncelikle apse boşaltılmalı ve arkasından augmentin kullanmaısınız.apseyi herhangi bir sağlık kuruluşunda boşalttırabilirsiniz.doku toparladıktan sonra gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz.apse ile akıntıyı karıştırmayın yalnız.akıntı varsa tedaviniz yapılabilir.ertelemeye gerek yok.

Uzmanımıza Soru Sor

ular

Kıl Dönmesi Kategorisi: Kıl Dönmesi