online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Apsesi

kil-donmesi-apsesi-nasil-bo

Kıl dömesi hastalığına maruz kalan insanlar için Op. Dr. Atilla KAYA bu sayfamızda kapsamlı bilgiler vermektedir.

Kıl dönmesi apsesi nedir, neden oluşur ve alınabilecek önlemler gibi bilgileri sırasıyla anlatmaya çalışalım.

Kıl Dönmesinde Apse

Daha önce ki yazımızda kıl dönmesinin neden ve nasıl oluştuğu hakkında bilgiler vermiştik. Fakat özetle tekrar hatırlayalım.

Kıl dönmesi ; Deri, kıl, tüy elbise tozu veya benzeri diğer yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altında birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Vücut bu yabancı maddeleri farkettiğinde etrafını zarla kaplayarak kapsül oluşturmaktadır. Bu sayede yabancı maddeleri sınırlayarak kişide şilayet oluşması engellenmekte ve hastalık farkedilmemektedir.

Fakat bu kapsül sert oturma, seyahat ya da düşme gibi hareketler sonucunda hasar gördüğünden vücut yabancı maddelerle karşı karşıya gelmektedir. Dolayısıyla bu cisimleri eriterek tahrip etmek amacıyla sıvı salgılar. Fakat salgılanan sıvı bu yabancı maddeleri yok edemediğinden dolayı akıntı olmasına neden olmaktadır. Kılların cilt altına girmek için açmış oldukları yollar kapandığından salgı doku içerisinde birikme gösterir ve iltihap oluşmasına sebep olur. Oluşan bu iltihap 2-4 günde ilerleme gösterir ve artar daha sonrasında ise şişlik olmasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde çok fazla ağrı yapmakla beraber dayanılmaz bir halde alabilmektedir.

Kıl Dönmesi Apse Tedavisi

Apse oluştuğu zaman artık tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tespit edildiği gibi acil olarak bir cerrahi tarafından boşaltılması gerekir. Boşaltılmadığı taktirde kendiliğinden boşalır fakat doku hasarı ilerlemiş olmaktadır. Bu tavsiye ve tercih edilmeyen bir durumdur. Ek olarak boşalma işlemine antiobiotik kullanımı ile başlanır ancak antibiotik tek başına yeterli olmamaktadır.

Apse kendiliğinden ya da cerrahi tarafından boşalma gösterdikten 1,5 – 2 ay sonra kıl dönmesinin kendisi tedavi edilmelidir. Aksi taktirde apse tekrarlama göstererek, hastalığın daha ileri bir seviyeye çıkmasına olanak tanımaktadır.

Kıl dönmesi apsesinin nasıl kolay ve hızlı boşaltıldığını bu videomuzda görüntüleyebilirsiniz;

728 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. hocam iyi günler kuyruk sokumumda çok şiddetli bir ağrı var bunun için nasıl bir önlem almam gerekiyor ne yapmam gerekiyor

  1. kıl dönmesi apsesidir.apse açıldığı anda ağrınız ortadan kalkar.
   Op.Dr.seher Şirin

 2. İyi Günler hocam kıl dönmesinden daha önceden 3 kere ameliyat oldum gine 6 ay önce tekrarladı ve akıntı vardı 1 hafta önce doktora gittim anca izin alarak ve kıl dönmesi dedi ilaç verdi ilacı 10 gün sonra gine gel dedi kullanmam birşeyi değiştirirmi akıntı durdu lakin dahada ilerlermi ameliyat mı olucak sonucu düşüncelerini öğrenmek istiyorum

  1. daha önce 3 defa ameliyat olmuşsunuz bu soruna dur demeniz gerekir.tedavi olun,genel hijyeninize dikkat edin.tüm sırt bölgesi kıllarınıza laser epilasyon yaptırın
   Op.Dr.demet Ağras

 3. Hocam iyi günler,benim kuyruk sokumumda kıl dönmesi vardı doktora gittim doktor ayak üstü tedavi etti kıl falan çıkardı ameliyat falan olurmuyum ya da tavsiyemiz falan var mı? Bir de bu kıl dönmesi tekrar eder mi?

  1. kıl dönmesi tedavisinde mutlaka kıl keseciğinin çıkarılması gerekir.kıl keseciği çıkarılmadan hastalık tedavi edilmiş olmaz.mikrosinusektomi yöntemini araştırıp tedavinizi yaptırmanızı öneririm.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 4. Hocam Merhaba benim popomun üstünde iltihaplı bi şişlik meydana gelmişti bende sıktım ve iltihap aktı ama şişlik geçmedi iki gün önce tekrardan sıktım kan fışkırdı şimdide sıktıkça sarı suyla karışık hafif kan çıkıyor dışında herhangi bir kıl yok orayı sıkmaya devam etmelimiyim yoksa şişlik kendiliğinden geçer mi

  1. mutlaka bir genel cerrahi uzmanına görünün.şişliğin neden kaynaklandığı tespit edilmeli
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017