Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi

Kıl dönmesi hastalığında oluşan apse nedir ve bu tür bir sorun yaşayan hastaların ilk yapılması gereken ve kıl dönmesi apsesine karşı alabileceğiniz önlemleri özetleyen uzmanımız Op. Dr. Atilla KAYA’nın bu konudaki bilimsel açıklamaları aşağıda yer almaktadır.

Kıl Dönmesinde Apse

Kıl dönmesi; deri, kıl, tüy ve toz benzeri yabancı cisimlerin cildin altında birikmesiyle oluşur.Cilt altına giren bu yabancı cisimleri vücut yabancı madde kabul edip etrafını zarla kaplayarak dokuyla arasında sınır oluşturur.Bu şekilde yabancı cisimleri sınırlayarak şikayet oluşmasını engeller ve bu sayede kişi hastalığını farketmez.

Düşme ,uzun yolculuk veya sert şekilde oturma sonucu vücudun kıllar etrafında oluşturduğu kapsül zedelendiğinde vücutla kıllar karşı karşıya gelir ve vücut o yabancı cisimleri eritmek için madde salgılar.Salgılanan bu madde kılı eritme yeteneği olmadığı için eritemez ve akıntı şeklinde dışarı çıkar.Bir şekilde bu akıntının önü tıkandığında yani kılın gidiş deliği kapandığında salgı doku içinde birikir ve iltihap kapar.İltihap 2-4 günde giderek artar  ve şiliğe sebep olur normalde şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde dayanılmaz ağrı yapar.

Kıl Dönmesi Apse Tedavisi

Apse acil tedavi edilmesi gereken bir durumdur ve tespit edildiğinde hemen cerrahi olarak boşaltılması önerilir eğer boşaltılmazsa 5-6 günde kendiliğinden boşalır ama bu süre zarfında doku hasarı ilerlemiş olur. Bu istenmeyen bir durumdur.Boşaltma işlemine ek olarak antibiotik başlanır, tek başına antibiotik tedavide yetersiz kalır.

Apse tedavisi yapıldıktan (cerrahi olarak boşaltma ya da kendiliğinden boşalma) 1.5 – 2 ay sonra asıl hastalık kıl dönmesi tedavi edilmelidir. Tedavinin yapılmadığında boşaltılan apse tekrarlar ve hastalığın ilerlemesine neden olur.

   Paylaş

172 Responses “Kıl Dönmesi Apsesi”

 1. şenel Diyorki:

  genellikle okudugum yorumlarda kıl dönmelerinde hep agrı oluyor.benim kıl dönmesi hiç agrı yapmıyor nedeni nedir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi ağrı yapmaz iltihaplanırsa ağrı olur

 2. hasta Diyorki:

  hocam 1 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum 1 aydan sonra apse ve kanama oldu yara yerinde cipro ve flagly diye ilaç kullandım bu ilaçları 1 aydaha kullandıktan sonra yara yerini boşaltırsam bi sorun olurmu ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  antibiotikler 1 ay kullanılmaz

 3. kadir Diyorki:

  hocam istanbula geldigim gun ameliyat olabirmiyim size sgk dan yararlanabilirmiyim ameliyat fiyati nr kadar birde yol.culuk etkilenirmi.ameliyat ne kadar sürer
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  840 tl tutar
  kliniğe girdikten 1 saat sonra yolculuk yapabilirsiniz
  tüm işlemler 30 dakika civarı sürer

 4. kaan Diyorki:

  Merhaba hocam. Ben bikac gun once kuyruk sokumumda bir agri oldu. Kil donmesi oldugunu dusunuyorum. Agri gunluk hareketlerimi engelliyor. Herhangi bi agri kesici bunun agrisini azaltir mi ? Birde denize girmek bunu ilerletir mi ?
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
  deniz ilerletmez ama iltihap olduğu için kendi ilerler

 5. CAPSADAKAT Diyorki:

  HOCAM AYIN 10/07/2014 GÜNÜ AMELİYAT OLDUN VE 4 GÜN SONRA KUYRUK SOKUMUNA YAKIN DİKİŞİM PATLADI VE IFIL IFL İLTİHAP GELİYORDU BENDE BÜGÜN DOKTURUMA GİTTİM İLTİHABİBASKI UYGULAYARAK TAMAMINI BOŞALTTI VE YENİDEN DİKİŞ ATTI YALNIZ ÇOK UFAK BİR DELİK BIRAKTI :ŞİM DİNE ZAMAN İYİLEŞİR DEDİM UZUN SÜREBİLİR DEDİ YANİ HOCAM TAHMİNEN NE KADAR ZAMNDA DÜZELİR
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  1-2 ayı bulabilir

 6. inci Diyorki:

  merhaba.ben 3 sene önce kıl dönmesi ameliyetı oldum.ameliyattan 1 hafta ssonra tekardan yeniledi.2 sene devam etti akıntılar.şuan hiç bir akıntı yok acaba kendiliğinden iyileşmiş olabilirmi.oktora gitmedim akıntı durdugu için bi sıkıntı olurmu acaba.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  teşhis doğruysa kendiliğinden düzelmez

 7. mehmet Diyorki:

  Hocam ben bir haftadır oturamıyom şişlik var ama gözükmüyor elleyince agrıyor ileriki günlerde ne olur ne yapmam lazım?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  apse olabilir eğer apseyse dahada şişip patlar

 8. hasta.1 Diyorki:

  Hocam merhaba dün sabah apse boşalttılar bugün veya yarin sabah banyoya girsem sorun olur nu acı vs.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  banyo yapmanız apseye zarar vermez tam tersi faydalıdır

 9. azat Diyorki:

  hocam bugün hastaneye gittim cipro verdiler ciprodan sonra tekrar gidip apseyi boşaltmaya gerek var mı?

  Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS

  apsenin boşaltılması her zaman daha iyidir
  boşaltılana yada boşalana kadar giderek kötüleşir

 10. clean Diyorki:

  Hocam merabalar kil dönmesinden acil ameliyat oldum kuyruk sokumun assa kusma doğru 20 25 gndur bir akinti varsu gibi aama iltihapmi bilmiyorum kendi doktorum zamanla geçer diyor 4 günde bir pansuman oluyorum halen akmasi sizce normal midir?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesi acil ameliyat edildiyse apse boşaltılmıştır
  akıntı olması normal şimdi kıl dönmesi ameliyatı olmanız gerekir 14 farklı yöntem var iyi araştırmadan karar vermeyin

 11. azat Diyorki:

  hocam meraba ben 1 ay önce ameliyat oldum fakat yara yerinde kokulu iltihap oluşmuş ne yapmalıyım tavsiye ettiğiniz bir ilaç var mı?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  cipro başlayabilirsiniz ama kontrole gitseniz daha iyi olur

 12. Merve Diyorki:

  Merhaba.. Yaklasık 9 ay once Ameliyat oldum bu haftaya kadar ciddi bir problemim yoktu tamamen iyilestigimi dusunuyordum ancak 4 gündür apse olustu.. Ameliyattan oncede apse olusmustu ancak sislik bu kadar buyuk degildi.. Bu hastaligin tekrarladigini mi gosteriyor

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  ameliyat yerinde de apse gelişebilir, kontrole gidin

 13. mustafa Diyorki:

  s.a yaklasık ıkı ay once amelıyat oldum N seklınde 30 kadar dıkıs vardı dıkısın yarısı onbes gunde dıger yarısı sıvı geldıgı ıcın 30 gun sonra alındı ılaclarla gectı fakat su anda ıkı sıslık var ve sıvı gelıyor neden acaba tşk.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o kadar geniş kesilerde dokudan sıvı sızması olur ve uzun sürebilir ama büyük ihtimalle durur küçük bir ihtimalle akıntı olan delikten hastalık tekrarlar, keşke mikro sinüsektomi yöntemini de araştırsaydınız

 14. bekir Diyorki:

  Merabalar doktor bey ben 18 yaşındayım ismim bekir benim maglum bölgede beze gibi bisey var ve cerrahlardan birisi bana kil donmesi dedi bende sürekli tuy dokucu kullanıyorum o bolge ve cevresinde bu beze küçüldü ve bazen büyüyor bide doktor bey benseki bu beze kemikimsi ve oynuyor yani belirli bölgede oynuyor sizce kil donmesimidir.
  Op.Dr.Atilla KAYA
  evet kıl dönmesidir, mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

 15. berk Diyorki:

  Hocam ben kıl dönmesinden 2kere ameliyat oldum. 2.ameliyatım hemen hemen 1sy olmasına rağmen intihap oluştu tekrardan akıntı var akıntının olduğu yerden dikişlerin orda çöküklük var deriye doğru. Çokukluk her hangi Bi sıkıntı yaparmı, ve yeniden kıl dönmesini var.

  Op.Dr.Nizam KURTDERE

  çöküklük kıl dönmesine neden olabiliyor

 16. ali Diyorki:

  Sanirim benimki erken teşhis oluyor bu apse olusali 2 ay oldu ben ne yapmaliyim bi agrim sizim yok ameliyat olmakdan korkuyorum ve istemiyorum baska bi cozumu yokmu lazer tedavi duymuştum veya baska bi yol yokmu atilla bey
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ameliyattan başka çözüm yok mikro sinüsektomi yönteminde korkacak bir şey yok.
  tedavi olmazsanız yine apse olabilir ve hastalığınız ilerleyebilir

 17. ali Diyorki:

  Ama bakin benim hic bi agrim yok ve sisligin oldugu bolgede hiç bi kizariklik ve ya delik gibi bisey yok koku veya akintida yok sadece arada bi büyüyor ve buyukken üzerine oturunca agri yapiyor 2 gun sonra eski boyutuna geliyo ben 16 yasindayim ve ameliyat olmak istemiyorum bu kesinlikle kil donmesimidir yada baska biseymi eger kil donmesiyse ameliyattan baska bi yolu yokmu krem ve ya lazer tedavi vs ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  o alanda bu tür şikayetler kıl dönmesinde olur

 18. ersin Diyorki:

  Hocam benim kaba etimde biraz anüse yakın bi şişlik oldu elimle patlattigimda iltihap ve kan geldi sizce nedir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  anal apse olabilir

 19. ali Diyorki:

  Hocam benim catalimda bi sislik var ama ucu kırmızı degil bi deligide yok misket buyuklugunde oluyo bazense kuculuyo mercimek boyutuma geliyo doktora gittim kil donmesi degil dediler fakat o apsenin uzerine oturunca agri yapiyo sizce tedavisi nedir
  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas
  kuyruk sokumu bölgesinde şişlik kıl dönmesinde olur bir başka cerrahın fikrini alın

 20. kadir Diyorki:

  Hocam benim kuyruk sokumumda kucuk bir delik olustu yaklasik iki sene olacak havalar isininca biraz agri basladi ne yapabliriz ameliyat olmadan.

  Op.Dr.Ali Rıza Şahap Barlas

  ameliyat olmadan düzelmez, mikro sinüsektomi yöntemini araştırıp ameliyat olun

Uzmanımıza Soru Sor

ular

Kıl Dönmesi Kategorisi: Kıl Dönmesi