online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Apsesi

kil-donmesi-apsesi-nasil-bo

Kıl dömesi hastalığına maruz kalan insanlar için Op. Dr. Atilla KAYA bu sayfamızda kapsamlı bilgiler vermektedir.

Kıl dönmesi apsesi nedir, neden oluşur ve alınabilecek önlemler gibi bilgileri sırasıyla anlatmaya çalışalım.

Kıl Dönmesinde Apse

Daha önce ki yazımızda kıl dönmesinin neden ve nasıl oluştuğu hakkında bilgiler vermiştik. Fakat özetle tekrar hatırlayalım.

Kıl dönmesi ; Deri, kıl, tüy elbise tozu veya benzeri diğer yabancı cisimlerin cildi delerek cilt altında birikmesi sonucunda oluşmaktadır. Vücut bu yabancı maddeleri farkettiğinde etrafını zarla kaplayarak kapsül oluşturmaktadır. Bu sayede yabancı maddeleri sınırlayarak kişide şilayet oluşması engellenmekte ve hastalık farkedilmemektedir.

Fakat bu kapsül sert oturma, seyahat ya da düşme gibi hareketler sonucunda hasar gördüğünden vücut yabancı maddelerle karşı karşıya gelmektedir. Dolayısıyla bu cisimleri eriterek tahrip etmek amacıyla sıvı salgılar. Fakat salgılanan sıvı bu yabancı maddeleri yok edemediğinden dolayı akıntı olmasına neden olmaktadır. Kılların cilt altına girmek için açmış oldukları yollar kapandığından salgı doku içerisinde birikme gösterir ve iltihap oluşmasına sebep olur. Oluşan bu iltihap 2-4 günde ilerleme gösterir ve artar daha sonrasında ise şişlik olmasına sebep olmaktadır. Normal şartlarda şikayet yapmayan kıl dönmesi bu dönemde çok fazla ağrı yapmakla beraber dayanılmaz bir halde alabilmektedir.

Kıl Dönmesi Apse Tedavisi

Apse oluştuğu zaman artık tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tespit edildiği gibi acil olarak bir cerrahi tarafından boşaltılması gerekir. Boşaltılmadığı taktirde kendiliğinden boşalır fakat doku hasarı ilerlemiş olmaktadır. Bu tavsiye ve tercih edilmeyen bir durumdur. Ek olarak boşalma işlemine antiobiotik kullanımı ile başlanır ancak antibiotik tek başına yeterli olmamaktadır.

Apse kendiliğinden ya da cerrahi tarafından boşalma gösterdikten 1,5 – 2 ay sonra kıl dönmesinin kendisi tedavi edilmelidir. Aksi taktirde apse tekrarlama göstererek, hastalığın daha ileri bir seviyeye çıkmasına olanak tanımaktadır.

Kıl dönmesi apsesinin nasıl kolay ve hızlı boşaltıldığını bu videomuzda görüntüleyebilirsiniz;

805 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Yanagımda kıl dönmesi var hocam, bu ikinci aynı yerde çıkışı, ilki 4 ay durdu kızgın igne ile girdim geçmişti… Şimdi yine çıktı ve 3 aydır yüzümde ne ettimse geçiremedim kestim biçtim dogradım igneledim gerektigince yine olmadı… Doç. Dr. A çıktım özelde oda baktı hap verdi merak etme geçer bişe yok bunda dedi… Lanet olasıca geçmiyor, içi dolu degil akıntı yok, sadece şiş duruyor ve dokununca hissi olarak kıl oldugunu içinde hissediyorum belki 20 tane kıl çektim ordan hah buldum diyorum çekiyorum rahatlıyor geçiyor gibi oluyor 2 gün sonra kaldıgı yerdem devam ediyor… Ne yapacagımı şaşırdım

  1. yanakta kıl dönmesi değil batık olur.kıl dışarı çıkış yolunu bulamaz.kılı çekmeden dışarı çıkışını sağlarsanız iyileşme sağlanabilir.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 2. Hocam ben Eylül’ün sonunda mikrosinüsektomi yöntemiyle ameliyat oldum. Günlük hijyenime çok dikkat etmeme rağmen nüks etmesinden endişe ediyorum. Ameliyattan sonra minimum ne kadar sürede hastalık nükseder? Eğer nüksederse ve apse oluşursa en az 5-6 ay geçer mi? Kuyruk sokumumumun ameliyat izi olan bölümünde dokunduğum zaman acıyan ve arada çok fazla olmasa da kaşınan ufak kızarmış bir bölge var. Kıl dökücü kremden ya da jiletten olduğunu düşünsem de apse olmasından endişe ediyorum

  1. doktorunuza kontrole gitmelisiniz.kişisel hijyene dikkat etmediyseniz nüks edebilir

 3. Hocam kuyruk sokumunda apse oluştu doktora gittim anında boşaltı ameliyat gerektiğini söyledi ama cesaret edip yaptıramıyorum yaklaşık 3 ay oldu iki tane delik var kuyruk sokumun da ameliyatsız bi tedavisi yokmu bunun ? Bir diğer sorum da eğer ameliyat olursam tekrarla eder mi yorumlara baktım olanlar yine geçmedi gibi yorumlar yazmış

  1. apseden sonra 3 ay geçmiş artık doku toparlamıştır.tekrar apse oluşmadan tedavi olmanız gerekir.kıl dönmesinde tedavi ancak oluşan kıl keseciğmeninin çıkarılması ile mümkündür.buda cerrahi olarak mümkündür.hastalığın nüks etmesinin en büyük nedeni genel hijyene dikkat etmemenizdir.sırt,kalça,bel bölgesi kıllarını uzaklaştırmalısınız,hergün yıkanmalı,günlük çamaşır değiştirmelisiniz,hatta laser epilasyon yaptırabilirsiniz.biz kliniklerimizde kıl dönmesini mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi ediyoruz,normla yaşamınıza ara vermeniz gerekmiyor.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.atilla kaya

 4. Selamun aleyküm hocam hocam benim cinsel bölgemde bir şişlik var her sıkıştırdığımda siyah iltihap akıyor ve hiç inmedi şişliği ne yapmam gerekiyor?

  1. o bölgede kıl dönmesinden çok batık görülür.genel cerrahiye görünün
   Op.Dr.Seher Şirin

   1. Size ulaşamaz mıyım doktor hanım?

    1. 0212 542 08 88 – 0212 572 72 65 GSM: 0542 621 08 88nolu telefonlardan ulaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017