online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Ülkemizde bazı para gözlerin bu hastalığı bitkisel karışımlar vs ile tedavi edeceğini iddia ederken bazılarıda bilimsel yöntemlerle hastalığın tedavisine yönelik teknikler geliştirmektedir. Öyleki kıl dönmesi tedavisine yönelik günümüze dek 14 farklı teknik geliştirilmiştir. Tabi şuan uygulanan 2-3 tanesi olup hastaya en avantajlı olanlar gündemde kalabilmiştir. Bunlardan biride Mikro sinüsektomi olup şuan en başarılı kıl dönmesi ameliyatı olduğu söylenebilir. Çünkü mikro sinüsektomi ile tedavi olan bir hasta sadece 10 dakika zaman ayırması yeterli olup tedaviden sonra 15 dakika dinlendikten sonra yanında kimse olmasına gerek kalmadan ister evine, ister işine dönebilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı ve Yapılışları

Aşağıda bugüne kadar geliştirilmiş kısmen uygulanan ve uygulanmayan kıl dönmesi ameliyatı ve uygulanış tekniklerini kısa ve özet şekilde ele alacağım. Merak ettiğiniz teknikleri sitemizdeki sayfalarında detaylı ve resimleri ile görebilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi
Kıl dönmesi ameliyatı uygulamasında adeta devrim niteliğinde bir buluş sadece 2cm alan kesilip kıl yumağı çıkarılır ve kesilen alan cerrahi gizli dikiş ile dikilir. Herhangi bir iz ve yara kalmadığı gibi tüm işlem sadece 10 dakika sürer. Hasta diğer yöntemlerde olduğu gibi yüzüstü yatma gereği ve pansuman yaptırması gerekmez. Aynı şekilde işgücü kaybıda yaşanmayan bu yöntemle yapılan tedavi sonunda hasta ne yapacağına kendisi karar verir. Evine, işine okuluna yada tatile tamamen özgürdür.

Flap Ameliyatları
Bir çok tekniği geliştirilmiş olan bu yöntemin uygulanışı kıl dönmesi yumağı olan kısmı keserek oluşan boşluğa ise cilt ve cilt altı ile beraber kas zarı içeren daha dayanıklı cilt paçasını o alana dikme yöntemidir. Bu teknik ve buna benzer geliştirilmiş olan Limberg Flap, Modifiye Limbeg Flap, Oval Flap, W Flap, Yan Flap gibi bazı teknikler geliştirilmiş fakat genel yapı hep benzer şekilde olmuştur. Yukarda bahsi geçen mikro sinüsektomi ile flap ameliyatı karşılaştırması için bir video ekledik ve farkı bizzat görmenizi amaçladık.

Açık Bırakma Yöntemi
Hekim kıl dönmesi yumağının olduğu yer ve etrafından akıntı olan yerleride içine alacak şekilde geniş bir alanda cildi kesip alıyor. Bunun içinde sağlıklı bölgede bulunuyor. Halen teknolojik anlamda gelişmemiş yerlerde uygulanan bu teknik ile tedavi olduğunuzda iyileşme süreciniz 6 ay sürebilmektedir. Açık bırakılan alan sizde önemli bir yaraya neden olacaktır.

Yarı Açık Bırakma
Yukarda anlatılan yöntemle hemen hemen aynı olup bundaki fark ise tam açık bırakmak yerine cildi zemine dikerek daha az boşluk ve bu şekilde biraz daha az bir yara oluşmasını sağlayacak şekilde geliştirilmiş bir yöntemdir.

Premier Kapatma
En eski kıl dönmesi ameliyatı yöntemlerinden olup uygulanışı en kolay türlerdendir. Kıl dönemsi yumağının olduğu yer kesilip çıkarıldıktan sonra dikilen alan maalesef tekrarlama oranı nerdeyse %50 olup kısa bir süre sonra kişi tekrar kıl dönmesi problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Tüm hekimlerin bildiği fakat yenilikçi hekimlerin terkettiği bir yöntemdir.

Pit Picking
En kolaya kaçılan ve bir okadarda körü körüne yapılan kıl dönmesi ameliyatı türü pit picking kılların girdiği yeri küçük bir şekilde kesip kıl yumağının olduğu yeri görmeden kazıma işlemdir. Hekimin kararına göre tamamlanan kazıma işlemi sonunda cilt altında ciddi oranda kıl yumağı kalabilmektedir. Çünkü görmeden yapıyor ve temizlendiğinden emin olması imkansızdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Idea Klinik Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi

Uzman hekim kadrosu ile hizmet veren Idea Klinik üç farklı şubesi ile Bakırköy şubemizde Op. Dr. Atilla KAYA Kadıköy şubemizde ise Op. Dr. Alirıza Şahap BARLAS, Şişli şubesinde ise Op. Dr. Nizam KURTDERE yönetiminde gerçekleşmektedir. Kıl dönmesi tedavisi için yalnızca mikro sinüsektomi yöntemi uyguluyoruz.

188 Yorum Var

 1. Merhaba hocam ben daha önce kıl dönmesi ameliyatı oldum ve tekrarladı mikro sinüsektomi tekniğiyle tekrardan ameliyat olabilirmiyim

  1. tüm kıl dönmeleri mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edilebilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer uygunsa apse yoksa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 2. Merhaba hocam ben 24 eylül 2018 de pilonidal kist ameliyatı oldum 10 gün oldu dikişlerim alınmadı yaramda akıntı var pansumanı sürekli yapıyoruz ben dikişlerin arasında küçük bi yara açıldı ordan akıyor ben duş alabilirmiyim teşekkürederim

  1. enfeksiyon gelişmiş olabilir yada apse tam iyileşmeden ameliyat olduysanız akıntı olması normal.doktorunuza kontrole gidin

 3. Hocam ben 6 ay önce kuyruk sokumundan amalyat
  Oldum halen oturamıyom Z şekilinde 20/30.dikiş
  Attılar 1 hafta hastahane yattım yanı sağ tarafınfan
  Sola doğru kaydırmışlar çok acayip kesmişler
  Kuyruk sokumunu düzlenmiş oturunca geriliyor
  Ben yurt dışında yaşıyorum yani orda oldum
  Hocam bu normalmı yaşım 54 bilgi verirseniz
  Tşkr ederim

   1. Merhaba hocam tekrar size bşr sorum olacaktı hocam hastahaneye
    Kontrola gittim beni amalyat eden
    Cerraha amalyattan menmun olmadığımı söyledim oda dediki
    Bir sene geçmesi lazım iyi olmasa
    Tekrar kuruk sokumu düzlemişler ya
    Oturumca gerilme oluyor ordan
    Tekrar amalyat etmek istiyorlar
    Bende çok korkuyorum acaba dahamı kötü olur hocam yardımcı
    Olursanız menmun kalrım tşkr ederim

    1. kliniğimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip yönlendirebiliriz.

 4. Hocam ben bascom yöntemi ile ameliyat oldum dikişlerim alındı ama küçük bir delik kaldı bu delikten nüks edermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.