online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Eski teknikler insanlar üzerinde öylesine olumsuz olgular oluşturdu ki herşeyi sorar hale gelindi. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası nasıl pansuman yapılmalı, duş ne zaman alınmalı, dikişler ne zaman aldırılmalı gibi bir çok soru hastaların tedavi olmadan önce en çok cevabını aradığı sorular arasında gelmektedir.Fakat ve  ne yazık ki net cevap alamazlar. Çünkü  bu soruların cevabı yapılan kıl dönmesi ameliyatı yöntemi, yapan doktorun uygulama şekline göre değişmektedir. Hele birde ameliyatı kamu kurumu hastanelerinde olacaksanız işiniz zor olacaktır.  Dilerseniz size genel bilgiler ışığında bazı detayları aktaralım.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası ne zaman banyo yapılır
Mikro Sinüsektomi
Yapılan ameliyatın türü ve büyüklüğüne göre değişir. Mikro sinüsektomi (Kıl dönmesi ameliyatı yöntemi) dikişler estetik dikiş şeklinde konduğu için 3 gün sonra yara tam kapalı kabul edilir ve hasta 3 günün sonunda istediği gibi banyo yapabilir. Mikro Sinüsektomi nedir diyenler için kısaca özetleyim. Son yıllarda en gelişmiş kıl dönmesi tedavi yöntemidir. Şimdi birde diğer kıl dönmesi tedavi yöntemlerindeki bilgilere göz atalım.

Açık bırakma yöntemi
Yine doktorun yaklaşımına göre değişmekle birlikte 3-5 gün sonra banyo yapılabilir. Yara da yıkanabilir ancak akla yatkın olmasa da bazı doktorlar 2 hafta banyo önermez. 2 Hafta banyo yapmadan surmak sanırım zor bir durum olsa olacaktır.

Flap ve diğer kapalı yöntemler
Genellikle 14-15 gün sonra dikişler alınır ve dikişler alındıktan 1-2 gün sonra banyo yapılabilir. Bu arada vücut ıslak bezlerle temizlenebilir. Çünkü bu kadar süre banyo yapmadan durmak zordur.

Kıl dönmesi ameliyatından kaç gün sonra dikişler alınır ;
İşin birde bu boyutu var dimi? Bu da yapılan ameliyata göre değişir. Ama neyseki mikro sinüsektomi üstünlüğü buradada karşımıza çıkıyor. Mikro Sinüsektomi yönteminde estetik dikiş konduğu için dikişler görünmez ve kendiliğinden emilerek kaybolur. Yani dikiş aldırma gereği yoktur, rahat olunuz der Op. Dr. Atilla KAYA diğer kapalı kıl dönmesi ameliyatı yöntemlerinde ise 14-15 gün sonra alınabilir. Bazı doktorlar ihtiyatlı davranıp 20 gün sonra almaktadır. Geç alınması dikiş deliği kalmasına ve hastalığın tekrarına sebep olabilir.

Kıl dönmesi pansumanı ;
Ne ameliyatmış arkadaş dedirten uygulamalardan biride Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası pansuman uygulaması yine uygulanan yönteme göre değişir, ama mikro sinüsektomi olanlar diğerlerine göre avantajlı olup mikro sinüsektomi tedavisi sonrası hiç pansuman önerilmez kişi normal yaşamını sürdürür. Oh ilaç gibi dimi, kıl dönmesi ameliyatı olmayan bilmez. Flap gibi diğer kapalı yöntemlerde dikiş alındıktan sonra pansumana son verilir. Açık bırakma yönteminde 3-6 ay süren pansuman olur çünkü yara ancak bu kadar sürede kapanır. 6 Ay sıkılmadan pansuman yaparım derseniz diğer kıl dönmesi ameliyatlarını seçebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası
Mikro Sinüsektomi yöntemi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayın. Idea Klinik kıl dönmesi tedavi merkezinde uygulanan yöntem sadece 10 dakika sürmekte ve narkoz, hastanede yatma gibi sorunlarda yoktur. Ameliyat sonrası ister evinize, ister işinize dönersiniz.
http://www.mikrosinusektomi.com

438 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Merhaba hocam. Kapalı ameliyat oldum 35 gün oldu. Belirli bir süreden sonra oturunca ağrı yapıyor normalmi acaba kac günde normal hale gelirim rahatsızlık veriyor teşekkürler.

  1. kontrole gitmeni öneririm.çünkü bu kadar sürede tam düzelmenin olması gerekir
   Op.Dr.Seher Şirin

 2. Ben ameliyat oldum dikisler 10 gun sonra alindi.simdi benim ameliyat olalu 2 ay 5 gün oldu ama hala kanama sizlama var ve popomun üstüne oturamiyorum ne yapmalıyım
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kontrol olmanız lazım,akıntı olmaması gerekir.

 3. Hocam spinal aneztezi ile oldum ve basım kalkınca acayip ağrıyo midem bulaniyo bunlarin olması normal mi ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorunuza görünün tedavisi var.

 4. Hocam ben 40 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. 15 gün sonra da dikişlerimi aldırdım. Bugün dikiş yerimde ip farkettim. Birde çok az akıntı oldu. Dikiş ipinden dolayı mıdır?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Dikiş ipinden olabilir,temiz ve kuru tutun.

 5. Merhaba hocam. Ben pazartesi günü mikro sinüsektomi tekniği ile ameliyat oldum. Sabah akşam olmak üzere günde iki defa antibiyotik hap verdi doktorum. Ve ayrıca lokal anestezinin baş ağrısı yapabileceği için 3 gün boyunca yatma mı hergün duş almamı söyledi . 3 gündür de baticolon eşliğinde pansuman yaptırıyorum. Bugünkü pansumanımda hemşire hanım extra ameliyat yerine antibiyotik krem sürdü daha hızlı iyileşmesi için. Sizce pansumana ne sure devam etmeliyim. Açık biraksam yaranin kuruması daha hızlı olmaz mı? Ne zaman oturabilirim. Ne zaman fitness sporuna başlayabilirim.
  Dr.Nizam KURTDERE
  Farklı pansumanların yara iyileşmesi konusunda etkileri aynı,yeterki temiz olsun,ortalama 2 haftada normal hayatına dönebilirsin.

 6. Hocam 9 ay önce yani ocak ayında 2. Kıl dönmesi ameliyatımı oldum. Açık bırakıldı ve vücut kendi kendini tamamladı. Yara kapandıktan sonra hicbir sıkıntım yoktu bugüne kadar. Bugün sabah kalktığımda bir acı hissettim yara yerine baktığımda yaranın yanında bilye büyüklüğünde yuvarlak bir şişlik gördüm. Dokununca acıyor. Sizce bu nedir tekrarladı diye tedirgin oluyorum… Kolay gelsin teşekkürler.

  1. ne yazıkki tekrarlamış olabilir.büyük olasılıkla kıl dönmesine bağlı apse.muayene olmalısınız.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırın.açık bırakma yönteminde iyileşme uzun sürdüğü için bu dönemde tekrar kıl girişi ve nüks riski çok artıyor
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 7. Mrb hocam ben 1 yil once kıl dönmesi ameliyati oldum ama ameliyatim hala açik kapanmamis akinti var agriyor neden acaba?

  1. nüks etmiştir.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 8. hocam . Ben bundan yaklaşik 8 ay once kil donmesi ameliyati oldum. Ve kalem ucu kadar delik kaldi surekli ordan azar azar akinti geliyo. Ve koku var . Nedeni nedir. Tesekkur ederim

  1. nüks etmiş görünüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.A.şahap Barlas

 9. hocam ben 40 gün önce kıl dönmesinden ameliyat oldum. 15 gün sonra dikişler alındı. 3 gün önce de akıntı başladı. kendi doktorum olmadığı için başka bir doktora göründüm. o da yaranın tekrar açılıp içindeki kılların temizlenmesi gerektiğini söyledi. 1 hafta sonra okulum başlıyor. bu yara ne zaman iyileşir?

  1. yarayı görüp değerlendirmeden yorum yapmak zor.
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 10. iyi günler hocam benim ameliyat bölgemde ufak bir iltihap vardı aynı sivilce gibi sıktım patladı şuan sadece kızarlık var sizce tekrar olmuş olabilir mi 2 kez ameliyat oldum fakat 2. ameliyatım fenol ameliyatıydı

  1. fenol yönteminde kıl keseciği çıkarılmadığı için nüks sık görülür.nüks etmiş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip,apse varsa apse tedavisi eğer uygunsa mikrosinsektomi yöntemi ile kıl dönmenizi tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 11. Hocam 5 6 ay once limberg flap ameliyati oldum bikac gun once ameliyat olan yeri elledigimde sivi vardi fakat ben herseye dikkat ettim sizce nuks mu etmistir nuks etmisse hemen hastaneye gorunmeliyim daha yasim 17

  1. nüks olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op.Dr.Demet Ağras

 12. Arda Fatih Aksoy

  Hocam merhaba kıl dönmesi ameliyatımın üzerinden 6 ay geçti ve geçen gün ameliyat bölgesinde geniş bir şişlik oldu. Önce kızarıktı sonra kızarıklık geçti ama büyük ve uzun bir şişlik hala mevcut. Bunun sebebi nedir ?

  1. kıl dönmeniz nüks etmiş görünüyor.şişlik apse bulgusudur.gelirsneiz muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

   1. Arda Fatih Aksoy

    O şişlik ertesi gün indi ve geçme evresine geçti ayrıca o bölgede nüks etmesiyle ilgili herhangi bir şeye rastlamadım sizce o şişlik ödem olabilir mi ? Yoksa tek cevabı nüks müdür ?

    1. siz yinede kontrole gidin

 13. Merhaba hocam. Ben 2 yıl önce açık ameliyat yöntemiyle tedavi oldum bu tedavide bölgede oluşan apse boşaltılmıştı. Aradan 3-4 ay geçti ve delikler oluşmaya başladı. Bunun üzerine Normal ameliyatımı da oldum. Ancak ameliyatımdan bugüne kadar sık sık ağrılarım oldu iğne batırır gibi sancılarım oldu. Sancılarım o günleri hatırlattı adeta. Uzun zamandır doktora gitmiyorum gittiğimde normal olduğu söylenmişti. Bu durum hakkında fikirlerinizi merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler

  1. muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz.kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz ,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 14. hocam merhaba ben ameliyat olacam laki ameliyatın ertesi günü uçakla yolculuk yapabilir miyim

  1. yapılan ameliyata göre değişir.eğer mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursanız herhangi birşey yapmanıza engel olmaz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 15. Merhaba hocam ben 11 gun once amilyat oldum cildimde 6 cm uzunlugunda bi kesik acildi dikisler baya kurudu cildim birbirini tutu oturabilirmiyim yoksa daha erkenmi bunu icin ve yurumemde sakinca varmi.

  1. yapılan ameliyat tekniğini bilmediğim için yorum yapmam doğru olmaz,doktorunuza sormalısınız
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 16. Hocam iyi akşamlar ben geçen sene ameliyat oldum ama Ameliyat edilen yer geçmedi hala sarı akıntılar geliyor kanama oluyor şişlik oluyor. Bu günlerde denize girsem faydası olur mu içerdeki iltihabı akıtır mı şimdiden teşekkürler.

  1. faydası yada zararı olmaz.tedavinizi geciktirmeyin.hastalığınız ilerler ve mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi şansınızı kaybedersiniz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 17. Ameliyat olalı 4 gün oldu ne zaman banyo yapmalıyım

  1. doktorunuza sormalısınız

 18. Hocam merhaba ben 5 gun once kil donmesinden amilyat oldum 10 cm Yakin yer acildi Ben ne Zaman sirt ustu uzanabilirim dikisler Alindiktan sonrami ?

  1. ameliyattan 15 gün sonra herhangi bir komplikasyon gelişmezse uzanabilirsin
   Op.Dr.nizam Kurtdere

 19. hocam ben nisan ayında açık bırakma yönetmiyle kıl dönmesi ameliyatı oldum yara kapanmak üzere bi sıkıntı yok serçe paramağı kadar açıklık kaldı delik falanda yok ama bi sarı akıntı geliyo sebebi nedir acaba ?

  1. muayene ile değerlendirmek gerekir.nüks olabilir

 20. hocam ben 2 yıl önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. ama hala ameliyat yerimde ağrı oluyor iltihap, şişme veya delik yok. sadece ağrı var sebebi nedir acaba?

  1. kıl dönmeniz nüks etmiş olabilir.gelirsneiz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017