online randevu online randevu tedavi fiyatları

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Eski teknikler insanlar üzerinde öylesine olumsuz olgular oluşturdu ki herşeyi sorar hale gelindi. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası nasıl pansuman yapılmalı, duş ne zaman alınmalı, dikişler ne zaman aldırılmalı gibi bir çok soru hastaların tedavi olmadan önce en çok cevabını aradığı sorular arasında gelmektedir.Fakat ve  ne yazık ki net cevap alamazlar. Çünkü  bu soruların cevabı yapılan kıl dönmesi ameliyatı yöntemi, yapan doktorun uygulama şekline göre değişmektedir. Hele birde ameliyatı kamu kurumu hastanelerinde olacaksanız işiniz zor olacaktır.  Dilerseniz size genel bilgiler ışığında bazı detayları aktaralım.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası ne zaman banyo yapılır
Mikro Sinüsektomi
Yapılan ameliyatın türü ve büyüklüğüne göre değişir. Mikro sinüsektomi (Kıl dönmesi ameliyatı yöntemi) dikişler estetik dikiş şeklinde konduğu için 3 gün sonra yara tam kapalı kabul edilir ve hasta 3 günün sonunda istediği gibi banyo yapabilir. Mikro Sinüsektomi nedir diyenler için kısaca özetleyim. Son yıllarda en gelişmiş kıl dönmesi tedavi yöntemidir. Şimdi birde diğer kıl dönmesi tedavi yöntemlerindeki bilgilere göz atalım.

Açık bırakma yöntemi
Yine doktorun yaklaşımına göre değişmekle birlikte 3-5 gün sonra banyo yapılabilir. Yara da yıkanabilir ancak akla yatkın olmasa da bazı doktorlar 2 hafta banyo önermez. 2 Hafta banyo yapmadan surmak sanırım zor bir durum olsa olacaktır.

Flap ve diğer kapalı yöntemler
Genellikle 14-15 gün sonra dikişler alınır ve dikişler alındıktan 1-2 gün sonra banyo yapılabilir. Bu arada vücut ıslak bezlerle temizlenebilir. Çünkü bu kadar süre banyo yapmadan durmak zordur.

Kıl dönmesi ameliyatından kaç gün sonra dikişler alınır ;
İşin birde bu boyutu var dimi? Bu da yapılan ameliyata göre değişir. Ama neyseki mikro sinüsektomi üstünlüğü buradada karşımıza çıkıyor. Mikro Sinüsektomi yönteminde estetik dikiş konduğu için dikişler görünmez ve kendiliğinden emilerek kaybolur. Yani dikiş aldırma gereği yoktur, rahat olunuz der Op. Dr. Atilla KAYA diğer kapalı kıl dönmesi ameliyatı yöntemlerinde ise 14-15 gün sonra alınabilir. Bazı doktorlar ihtiyatlı davranıp 20 gün sonra almaktadır. Geç alınması dikiş deliği kalmasına ve hastalığın tekrarına sebep olabilir.

Kıl dönmesi pansumanı ;
Ne ameliyatmış arkadaş dedirten uygulamalardan biride Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası pansuman uygulaması yine uygulanan yönteme göre değişir, ama mikro sinüsektomi olanlar diğerlerine göre avantajlı olup mikro sinüsektomi tedavisi sonrası hiç pansuman önerilmez kişi normal yaşamını sürdürür. Oh ilaç gibi dimi, kıl dönmesi ameliyatı olmayan bilmez. Flap gibi diğer kapalı yöntemlerde dikiş alındıktan sonra pansumana son verilir. Açık bırakma yönteminde 3-6 ay süren pansuman olur çünkü yara ancak bu kadar sürede kapanır. 6 Ay sıkılmadan pansuman yaparım derseniz diğer kıl dönmesi ameliyatlarını seçebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası
Mikro Sinüsektomi yöntemi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayın. Idea Klinik kıl dönmesi tedavi merkezinde uygulanan yöntem sadece 10 dakika sürmekte ve narkoz, hastanede yatma gibi sorunlarda yoktur. Ameliyat sonrası ister evinize, ister işinize dönersiniz.
http://www.mikrosinusektomi.com

742 Yorum Var

 1. Hocam merhaba bende lokal anestezi ameliyat ti oldum pasumanimda daha duruyor 3 gün oldu ameliyat olalı banyo yapmam gerekiyor mu

  1. mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olduysanız yapabilirsiniz ama yine de doktorunuza sormanızda fayda var

 2. Hocam ben 13 agustosta amelyat oldum ameliyattan sonra dikiş atılmıştı 15 gün sorma dikişlerim alındı doktor intihap var dedi dikişler alındıktan sonra yaram açıkladı ve duşa gir gel dedi doktor ama ben korkorkumdan duşa giremiyorum birşey olur mu çünkü yaram açık ve baya derin

 3. Merhaba hocam ben yaklasik 1 ay önce kol donmesi ameliyati oldum. Doktor yarayi açık birakti hergun yıkayıp pansuman yaptim. şuanda yara nerdeyse kapanmis pozisyonda çok küçük bisi kalmış. Sorum su olucak, denize girsem bi sıkıntı olur mu?

 4. Hocam merhaba yaklaşık 25 gün önce flap yöntemi ile kul dönmesi ameliyatı oldum. Ameliyattan 15 gün sonra dikişlerim alındı. Gün geçtikçe iki tane delik oluştu ve şu an parmağın içine girecek şekilde delikler var. Sizce normal mi doktora 1 hafta sonra gideceğim. Şu anda ne yapayım? Acı yok ama korkuyorum lütfen yardım edin.

 5. Merhaba hocam ben ameliyattan çok korkuyorum. Lokal anestezi şeklinde olmak istemiyorum. Genel anestezi uygulamak mümkün mü?

  1. genel anestezinin kendi içinde riskleri var.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 6. Hocam merhaba
  Klasik yontem kil donmesi ameliyati oldum.Bugun 1 hafta oldu doktor dikisleri 15 gunde aliriz demisti.2 gun sonra sehir disina gitmem gerekiyordu festival gibi bi ortam acaba gitmemde sikinti olur mu ?

 7. hocam ben flap yöntemiyle kuyruk sokumundan ameliyat oldum.4.aya girdi yara yok fakat ara kısımda bir delik kaldı kapanmıyor neden dir?

 8. Merhaba hocam ben asker de kıl dönmesi ameliyatı oldum aradan bir sene geçti ameliyat yerim açıldı tekrar ameliyat oldum şimdi ameliyat yerim kalcamda makat üstünde açıldı ne yapabilirim

  1. tedavi olup,arkasından kıl dönmesinin nüksünü önlemek için tüm sırt bölgesi kıllarına laser epilasyon yaptırmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 9. Hocam ben kıl dönmesi ameliyatı oldum ameliyattan bir kac ay sonra ufak bir delik oluştu o normal midir yoksa bir daha mi olmusumdur bazen agri da var hocam ?

  1. tekrar kıl girişi olmuş olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.seher Şirin

 10. Hocam merhaba, 2 temmuzda ameliyat oldum, geçen hafta dikişleri aldırdım. Rahatlıkla oturup yaşantıma devam edebiliyorum. Fakat 2 gün sonra İstanbuldan Sinopa otobüs yolculuğu yapmam gerekiyor. Yaklaşık 9-10 saatlik. Bir sıkıntı yaratır mı bu durum? Hastalık tekrarlar mı?

  Teşekkürler.

  1. hangi yöntemle ameliyat olduğunuzu bilmiyorum,doktorunuza kontrole gidin,yara yerini değerlendirsin

 11. Hocam yaklaşık 1.5 ay önce primer kapatma yöntrmiyle ameliyat oldum dikiş alınması gibi bir durum olmadı. Fakat dün gece ameliyat yerinin alt tarafında tahriş hissi ve acı verici bir durum olunca ufak bir şekilde kan aktığını gördüm. Size sorun nedir, endişelenmrli miyim?

 12. Ben 27 haziran da ameliyat oldum kuyruk sokumundan 10 cm kestiler 9 dikiş yedim bu dikişlerin 6 sını ameliyattan 18 gün sonra aldılar diğer 3 ünüde 23 gün sonra aldılar ve aldıktan sonra sadece ağrım başladı ne yapabilirim 2 gün sonra işe başlicam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.