online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

Eski teknikler insanlar üzerinde öylesine olumsuz olgular oluşturdu ki herşeyi sorar hale gelindi. Kıl dönmesi ameliyatı sonrası nasıl pansuman yapılmalı, duş ne zaman alınmalı, dikişler ne zaman aldırılmalı gibi bir çok soru hastaların tedavi olmadan önce en çok cevabını aradığı sorular arasında gelmektedir.Fakat ve  ne yazık ki net cevap alamazlar. Çünkü  bu soruların cevabı yapılan kıl dönmesi ameliyatı yöntemi, yapan doktorun uygulama şekline göre değişmektedir. Hele birde ameliyatı kamu kurumu hastanelerinde olacaksanız işiniz zor olacaktır.  Dilerseniz size genel bilgiler ışığında bazı detayları aktaralım.

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası ne zaman banyo yapılır
Mikro Sinüsektomi
Yapılan ameliyatın türü ve büyüklüğüne göre değişir. Mikro sinüsektomi (Kıl dönmesi ameliyatı yöntemi) dikişler estetik dikiş şeklinde konduğu için 3 gün sonra yara tam kapalı kabul edilir ve hasta 3 günün sonunda istediği gibi banyo yapabilir. Mikro Sinüsektomi nedir diyenler için kısaca özetleyim. Son yıllarda en gelişmiş kıl dönmesi tedavi yöntemidir. Şimdi birde diğer kıl dönmesi tedavi yöntemlerindeki bilgilere göz atalım.

Açık bırakma yöntemi
Yine doktorun yaklaşımına göre değişmekle birlikte 3-5 gün sonra banyo yapılabilir. Yara da yıkanabilir ancak akla yatkın olmasa da bazı doktorlar 2 hafta banyo önermez. 2 Hafta banyo yapmadan surmak sanırım zor bir durum olsa olacaktır.

Flap ve diğer kapalı yöntemler
Genellikle 14-15 gün sonra dikişler alınır ve dikişler alındıktan 1-2 gün sonra banyo yapılabilir. Bu arada vücut ıslak bezlerle temizlenebilir. Çünkü bu kadar süre banyo yapmadan durmak zordur.

Kıl dönmesi ameliyatından kaç gün sonra dikişler alınır ;
İşin birde bu boyutu var dimi? Bu da yapılan ameliyata göre değişir. Ama neyseki mikro sinüsektomi üstünlüğü buradada karşımıza çıkıyor. Mikro Sinüsektomi yönteminde estetik dikiş konduğu için dikişler görünmez ve kendiliğinden emilerek kaybolur. Yani dikiş aldırma gereği yoktur, rahat olunuz der Op. Dr. Atilla KAYA diğer kapalı kıl dönmesi ameliyatı yöntemlerinde ise 14-15 gün sonra alınabilir. Bazı doktorlar ihtiyatlı davranıp 20 gün sonra almaktadır. Geç alınması dikiş deliği kalmasına ve hastalığın tekrarına sebep olabilir.

Kıl dönmesi pansumanı ;
Ne ameliyatmış arkadaş dedirten uygulamalardan biride Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası pansuman uygulaması yine uygulanan yönteme göre değişir, ama mikro sinüsektomi olanlar diğerlerine göre avantajlı olup mikro sinüsektomi tedavisi sonrası hiç pansuman önerilmez kişi normal yaşamını sürdürür. Oh ilaç gibi dimi, kıl dönmesi ameliyatı olmayan bilmez. Flap gibi diğer kapalı yöntemlerde dikiş alındıktan sonra pansumana son verilir. Açık bırakma yönteminde 3-6 ay süren pansuman olur çünkü yara ancak bu kadar sürede kapanır. 6 Ay sıkılmadan pansuman yaparım derseniz diğer kıl dönmesi ameliyatlarını seçebilirsiniz.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası
Mikro Sinüsektomi yöntemi hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayın. Idea Klinik kıl dönmesi tedavi merkezinde uygulanan yöntem sadece 10 dakika sürmekte ve narkoz, hastanede yatma gibi sorunlarda yoktur. Ameliyat sonrası ister evinize, ister işinize dönersiniz.
http://www.mikrosinusektomi.com

607 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam kıl dönmesi ameliyatı oldum dikiş patlarsa anlatmıyıx

  1. dikiş patlarsa doktorunuza kontrole gitmeniz gerekir

 2. Hocam 1 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum 2 hafta sonra dikişleri aldırdım çömeldiğimde kanama oluyor ?

  1. doktorunuza kontrole gidin

 3. Hocam kolay gelsin. Ben 20 gün kadar önce kıl dönmesi ameliyatı oldum daha sonraki aşamada pek bir sıkıntı yaşamadım ama dikişlerimi aldırdıktan sonra yaranın bitişinde sert bir şişlik oluştu bunun sebebi nedir?

  1. apse olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 4. Hocam iyi akşamlar bİr hafta önce kıl dönmesi ameliyatı geçirdim dikişlerim hala duruyor ve dren takılı pansumana gidiyorum ıkı gün aralıklarla ama dikişlerimin bir kısmında çok şişlik var neden acaba

  1. içerde biriken mayi yeterince boşalamadığı için olabilir.drenin çalışıp çalışmadığını kontrol ettirin

 5. Hocam kıl dönmesi amiliyatı oldum 22 gün oldu dikislerim aldirdim 15 gun sonra yara kabuklandı o bölge uyuşmüs ve sıcak hafif dokununca sızlıo normalmi banyo yapabilirmiyim üstelik

  1. doktoruna kontrole gitmelisin

 6. Hocam ameliyatımdan 4 gün sonra kanama oldu yarada bir sorun arz eder mi

  1. sorun olmaz

 7. Hocam 14 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum yarın kontrole gideceğim dikişlerim alınacak bir kaç gün daha beklemek iyi mi yoksa yarın alınması doğru mu

  1. doktorunuzun önerilerine uymalısınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017