online randevu tedavi ücretleri

Ameliyat olan ne zaman oturabilir?

Bir çok ameliyattan sonra hastaya pozisyon önerilebilir, makat ve kalçalar bölgesinde yapılan ameliyatlardan sonra oturmaya yapılan ameliyata göre çok değişen süreler sonra müsaade edilir. Burada temel amaç hastanın rahatı kadar yapılan işlemin zarar görmemesidir.

Varis ameliyatı olanlar

Pilonidal sinüs yani kıl dönmesi ameliyatı sonrası en çok sorulan sorulardan biri ne zaman oturabilirim? Sorusudur.Bunun dışında dikişlerim ne zaman alınacak? ve ne zaman banyo yapabilirim? Soruları da sık sorulmaktadır.Kıl dönmesi ameliyatlarında yapılan ameliyat teknikleri çok farklı olduğundan bu soruların standart bir cevabı yoktur.Yapılan ameliyat tekniğine göre cevaplar değişmektedir.

Kıl dönmesinin çıkarılıp yaranın açık bırakıldığı ameliyatların iyileşme süreleri 1-4 ayı geçmektedir.Bu süre içerisinde hasta sürekli açık yara pansumanı nedeniyle hareketleri kısıtlı ve ağrılı olmaktadır.

Sinüsün çıkarılıp yaranın direkt kapatılması şeklindeki uygulamada yara yüzeyi çok gergin ve ağrılı olmaktadır.Bu yüzden hasta uzun süre yüzü koyun yatmakta ve oturmaya en erken 15 gün sonra dikkatli bir şekilde başlamalıdır.

Kıl dönmesi değişik geometrik şekillerde çıkarılıp yan taraftan flap dediğimiz benzer geometrik doku parçası deri ile birlikte serbestleştirilip çevrilerek yara kapatılırsa gerginlik daha az olmakta ancak hastalar yine de alınan doku parçasının büyüklüğüne göre 10-15 gün süreyle yaranın üzerine oturmamaları önerilmektedir.

Kliniğimizde uyguladığımız mini insizyonla (1-2 cm)sinüsün küçük yaradan çıkarılması (mikro sinüsektomi) ameliyatında yara çok küçük ve içerden gizli dikişlerle kapatıldığından hasta müdahaleden hemen sonra oturabilmekte ve normal aktivitelerine işine dönebilmektedir. Benzer tedavi yöntemleri olan Bascom, modifiye Bascom, pit picking ameliyatlarından sonra da hasta aynı gün oturabilmekte ve işine gidebilmektedir.

Kıl dönmeniz varsa hangi ameliyatla tedavi olduğunuz sonrası rahatlığınızı belirleyen en önemli faktördür bu sebeple hangi yöntemle olacağınızı iyi araştırmalı ve sizin için en uygun olanı yaptırmalısınız. Op.Dr.Nizam KURTDERE Genel Cerrahi ve Proktoloji Uzmanı

102 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
  1. Merhaba hocam yaklaşık 3 yıldır bu sorun bende var doktara gitmedim ne gibi sorunlar oluşur

    1. delik sayısı giderek artar,apse oluşabilir.tedavi daha güç hale gelir.bu nedenle daha fazla beklemeden tedavi olmalıısnız.mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
      Op.Dr.Demet Ağras

  2. Merhaba hocam ben yaklaşık iki ay once pilonidal sinusten ameliyat oldum amcak ameliyat oldugumdan beri kuyruk sokumumda beyazlik var agri yapmiyo bu kotu birsey midir

    1. kontrole gidin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017