online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Ülkemizde bazı para gözlerin bu hastalığı bitkisel karışımlar vs ile tedavi edeceğini iddia ederken bazılarıda bilimsel yöntemlerle hastalığın tedavisine yönelik teknikler geliştirmektedir. Öyleki kıl dönmesi tedavisine yönelik günümüze dek 14 farklı teknik geliştirilmiştir. Tabi şuan uygulanan 2-3 tanesi olup hastaya en avantajlı olanlar gündemde kalabilmiştir. Bunlardan biride Mikro sinüsektomi olup şuan en başarılı kıl dönmesi ameliyatı olduğu söylenebilir. Çünkü mikro sinüsektomi ile tedavi olan bir hasta sadece 10 dakika zaman ayırması yeterli olup tedaviden sonra 15 dakika dinlendikten sonra yanında kimse olmasına gerek kalmadan ister evine, ister işine dönebilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı ve Yapılışları

Aşağıda bugüne kadar geliştirilmiş kısmen uygulanan ve uygulanmayan kıl dönmesi ameliyatı ve uygulanış tekniklerini kısa ve özet şekilde ele alacağım. Merak ettiğiniz teknikleri sitemizdeki sayfalarında detaylı ve resimleri ile görebilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi
Kıl dönmesi ameliyatı uygulamasında adeta devrim niteliğinde bir buluş sadece 2cm alan kesilip kıl yumağı çıkarılır ve kesilen alan cerrahi gizli dikiş ile dikilir. Herhangi bir iz ve yara kalmadığı gibi tüm işlem sadece 10 dakika sürer. Hasta diğer yöntemlerde olduğu gibi yüzüstü yatma gereği ve pansuman yaptırması gerekmez. Aynı şekilde işgücü kaybıda yaşanmayan bu yöntemle yapılan tedavi sonunda hasta ne yapacağına kendisi karar verir. Evine, işine okuluna yada tatile tamamen özgürdür.

Flap Ameliyatları
Bir çok tekniği geliştirilmiş olan bu yöntemin uygulanışı kıl dönmesi yumağı olan kısmı keserek oluşan boşluğa ise cilt ve cilt altı ile beraber kas zarı içeren daha dayanıklı cilt paçasını o alana dikme yöntemidir. Bu teknik ve buna benzer geliştirilmiş olan Limberg Flap, Modifiye Limbeg Flap, Oval Flap, W Flap, Yan Flap gibi bazı teknikler geliştirilmiş fakat genel yapı hep benzer şekilde olmuştur. Yukarda bahsi geçen mikro sinüsektomi ile flap ameliyatı karşılaştırması için bir video ekledik ve farkı bizzat görmenizi amaçladık.

Açık Bırakma Yöntemi
Hekim kıl dönmesi yumağının olduğu yer ve etrafından akıntı olan yerleride içine alacak şekilde geniş bir alanda cildi kesip alıyor. Bunun içinde sağlıklı bölgede bulunuyor. Halen teknolojik anlamda gelişmemiş yerlerde uygulanan bu teknik ile tedavi olduğunuzda iyileşme süreciniz 6 ay sürebilmektedir. Açık bırakılan alan sizde önemli bir yaraya neden olacaktır.

Yarı Açık Bırakma
Yukarda anlatılan yöntemle hemen hemen aynı olup bundaki fark ise tam açık bırakmak yerine cildi zemine dikerek daha az boşluk ve bu şekilde biraz daha az bir yara oluşmasını sağlayacak şekilde geliştirilmiş bir yöntemdir.

Premier Kapatma
En eski kıl dönmesi ameliyatı yöntemlerinden olup uygulanışı en kolay türlerdendir. Kıl dönemsi yumağının olduğu yer kesilip çıkarıldıktan sonra dikilen alan maalesef tekrarlama oranı nerdeyse %50 olup kısa bir süre sonra kişi tekrar kıl dönmesi problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Tüm hekimlerin bildiği fakat yenilikçi hekimlerin terkettiği bir yöntemdir.

Pit Picking
En kolaya kaçılan ve bir okadarda körü körüne yapılan kıl dönmesi ameliyatı türü pit picking kılların girdiği yeri küçük bir şekilde kesip kıl yumağının olduğu yeri görmeden kazıma işlemdir. Hekimin kararına göre tamamlanan kazıma işlemi sonunda cilt altında ciddi oranda kıl yumağı kalabilmektedir. Çünkü görmeden yapıyor ve temizlendiğinden emin olması imkansızdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Idea Klinik Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi

Uzman hekim kadrosu ile hizmet veren Idea Klinik SGK anlaşmalı olup ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. İki farklı şubesi ile Bakırköy şubemizde Op. Dr. Atilla KAYA Kadıköy şubemizde ise Op. Dr. Alirıza Şahap BARLAS yönetiminde gerçekleşmektedir. Kıl dönmesi tedavisi için yalnızca mikro sinüsektomi yöntemi uyguluyoruz.

108 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Hocam 05.09.17 de kıl dönmesi ameliyatı oldum kuyruk sokumu bölgemde z şeklinde büyük bır kesik var ve kesık yerlerı sezeryandaki yontemle yakarak bırleştırmuşler drenle 2 gün hastanede yattım doktor kanama devam ettığı ıcın 1 gün daha beklettı drene hastaneden çıktım 5 gün sonra bölge sısmeye başladı ve baya sıstı sonunda otururken kanamaya başladı baya kanadı hastaneye gıttım doktor o bolgenın anormal bı sekılde kan topladıgını soyledı ve elıyle sıkarak kanı bosalttı bana sorular sordu ışte kan hastalığı varmı sebze çok yermısın bı yerın kesıldıgınde felan çok kanarmı dıye bende yok dedım ertesı gün bırdaha gel dedı yıne bosalttılar bırıken kanı ve eve gonderdıler devamlı az azda olsa kanıyor ne yapmam lazım yolculuğa çıkmam gerek ama durum ortada kanama devam ediyor doktora yıne gıtcem ama bır fıkrınızı alayım dedim
  Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorun seni takip ediyor onu dinleyebilirsin,kanama pıhtılaşma bozukluğu düşünülüyorsa yapılacak tetkiklerle anlaşılabilir.

 2. Hocam merhaba bendede kuyruk sokumumda bi şişlik ağr vardı sonra hastaneye gidip başvurdum başlangıç dedi ameliyatla alırız dedi gün verdi daha çok ilerlememesi için kabul ettim sizin öneriniz nedir

  1. başlangıçsa hastalığın ilerlememesi için tedavi olmanızı öneririm.mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz.nüksü önlemek içinde genel hijyene dikkat etmelisiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 3. Hocam ben pazartesi amelyat olucam kil donmesinden bayiltmaya gerek yok diyor sizce iyimi kotumu

  1. kıl dönmesi ameliyatları genel anestezi olmadan yapılabilir.ama kıl dönmesi tedavisinde anesteziden çok yöntem önemlidir.hazır vaktiniz varken mikrosinusektomi yöntemini araştırın derim.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Merhaba, ben 16 yaşındayım ve dün kuyruk sokumumdan kıl dönmesi ameliyatı oldum. Local anestezi oldum, Doktor pansumana gerek yok yürüyebilirsin, duşa girebilirsin dedi. Ara sıra sancılarım oluyor. Sizce bu ameliyatın tekniği nedir? Teşekkürler.

  1. mikrosinusektomi olabilir

   1. İçinden ne çıktığını ben tam olarak gördüm yani doktorum da ameliyat sonrası senin ki artık kiste dönüşmüş dedi ve gördüğüm şey büyük bir et parçasıydı. Bunlara rağmen mikrosinusektomi olabilir mi? Cevabınızdan dolayı teşekkür ederim.

    1. muayene ile değerlendirmek gerekir
     Op.Dr.Seher Şirin

     1. Kesik yaklaşık 5 cm civarında, pazartesi günü doktorum muayene olmam için çağırdı ve dün duşa girdim zaten onun dışında ilaçlarımı kullanıyorum. Başka bir şey yapmam gerektiğini söylemedi.

     2. doktorunuzun önerilerine uyun ,başka yapacak birşey yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017