online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Ülkemizde bazı para gözlerin bu hastalığı bitkisel karışımlar vs ile tedavi edeceğini iddia ederken bazılarıda bilimsel yöntemlerle hastalığın tedavisine yönelik teknikler geliştirmektedir. Öyleki kıl dönmesi tedavisine yönelik günümüze dek 14 farklı teknik geliştirilmiştir. Tabi şuan uygulanan 2-3 tanesi olup hastaya en avantajlı olanlar gündemde kalabilmiştir. Bunlardan biride Mikro sinüsektomi olup şuan en başarılı kıl dönmesi ameliyatı olduğu söylenebilir. Çünkü mikro sinüsektomi ile tedavi olan bir hasta sadece 10 dakika zaman ayırması yeterli olup tedaviden sonra 15 dakika dinlendikten sonra yanında kimse olmasına gerek kalmadan ister evine, ister işine dönebilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatı ve Yapılışları

Aşağıda bugüne kadar geliştirilmiş kısmen uygulanan ve uygulanmayan kıl dönmesi ameliyatı ve uygulanış tekniklerini kısa ve özet şekilde ele alacağım. Merak ettiğiniz teknikleri sitemizdeki sayfalarında detaylı ve resimleri ile görebilirsiniz.

Mikro Sinüsektomi
Kıl dönmesi ameliyatı uygulamasında adeta devrim niteliğinde bir buluş sadece 2cm alan kesilip kıl yumağı çıkarılır ve kesilen alan cerrahi gizli dikiş ile dikilir. Herhangi bir iz ve yara kalmadığı gibi tüm işlem sadece 10 dakika sürer. Hasta diğer yöntemlerde olduğu gibi yüzüstü yatma gereği ve pansuman yaptırması gerekmez. Aynı şekilde işgücü kaybıda yaşanmayan bu yöntemle yapılan tedavi sonunda hasta ne yapacağına kendisi karar verir. Evine, işine okuluna yada tatile tamamen özgürdür.

Flap Ameliyatları
Bir çok tekniği geliştirilmiş olan bu yöntemin uygulanışı kıl dönmesi yumağı olan kısmı keserek oluşan boşluğa ise cilt ve cilt altı ile beraber kas zarı içeren daha dayanıklı cilt paçasını o alana dikme yöntemidir. Bu teknik ve buna benzer geliştirilmiş olan Limberg Flap, Modifiye Limbeg Flap, Oval Flap, W Flap, Yan Flap gibi bazı teknikler geliştirilmiş fakat genel yapı hep benzer şekilde olmuştur. Yukarda bahsi geçen mikro sinüsektomi ile flap ameliyatı karşılaştırması için bir video ekledik ve farkı bizzat görmenizi amaçladık.

Açık Bırakma Yöntemi
Hekim kıl dönmesi yumağının olduğu yer ve etrafından akıntı olan yerleride içine alacak şekilde geniş bir alanda cildi kesip alıyor. Bunun içinde sağlıklı bölgede bulunuyor. Halen teknolojik anlamda gelişmemiş yerlerde uygulanan bu teknik ile tedavi olduğunuzda iyileşme süreciniz 6 ay sürebilmektedir. Açık bırakılan alan sizde önemli bir yaraya neden olacaktır.

Yarı Açık Bırakma
Yukarda anlatılan yöntemle hemen hemen aynı olup bundaki fark ise tam açık bırakmak yerine cildi zemine dikerek daha az boşluk ve bu şekilde biraz daha az bir yara oluşmasını sağlayacak şekilde geliştirilmiş bir yöntemdir.

Premier Kapatma
En eski kıl dönmesi ameliyatı yöntemlerinden olup uygulanışı en kolay türlerdendir. Kıl dönemsi yumağının olduğu yer kesilip çıkarıldıktan sonra dikilen alan maalesef tekrarlama oranı nerdeyse %50 olup kısa bir süre sonra kişi tekrar kıl dönmesi problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Tüm hekimlerin bildiği fakat yenilikçi hekimlerin terkettiği bir yöntemdir.

Pit Picking
En kolaya kaçılan ve bir okadarda körü körüne yapılan kıl dönmesi ameliyatı türü pit picking kılların girdiği yeri küçük bir şekilde kesip kıl yumağının olduğu yeri görmeden kazıma işlemdir. Hekimin kararına göre tamamlanan kazıma işlemi sonunda cilt altında ciddi oranda kıl yumağı kalabilmektedir. Çünkü görmeden yapıyor ve temizlendiğinden emin olması imkansızdır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı

Idea Klinik Kıl Dönmesi Tedavi Merkezi

Uzman hekim kadrosu ile hizmet veren Idea Klinik SGK anlaşmalı olup ücretsiz muayene imkanı sağlamaktadır. İki farklı şubesi ile Bakırköy şubemizde Op. Dr. Atilla KAYA Kadıköy şubemizde ise Op. Dr. Alirıza Şahap BARLAS yönetiminde gerçekleşmektedir. Kıl dönmesi tedavisi için yalnızca mikro sinüsektomi yöntemi uyguluyoruz.

121 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Merhaba ben 25 yaşındayım kuyruk sokumumda bir şişlik vardı doktora gittim doktor iltihap oluşmuş dedi iltihapı kesti aldı hergün pansuman yap dedi 1000 mg antibiyok verdi. Kıl dönmesi için ne zaman ameliyat olmalıyım sizce teşekkürler.

  1. doku toparladıktan sonra buda apse tedavisinden sonra en az 1 ay sonra yapılamlıdır.yoksa enfeksiyon sık görülüyor ve yara iyileşmesi gecikiyor.ameliyat olmadan önce mikrosinusektomi yöntemini ve diğer yöntemlere olan avantajlarını araştırmalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

   1. Teşekkürler hocam duş almamda bir sakınca var mı

    1. ne zaman ameliyat oldunuz bilmiyorum ama biz hastalarımıza 3. gün duş almalarını öneriyoruz.hekimler genellikle duşu dikişler alındıktan sonra öneriyor
     Op.Dr.A.Şahap Barlas

 2. Merhaba hocam. yaklaşık 7 sene önce kuyruk sokumumda şişlik oldu 3-4 gün sonra patladı. uzun bir süre sıkıntı oluşturmadı. son iki senedir iltihap akıyor bazen şişiyor. ozaman ssk yoktu olamadım şimdi ise olacam. doktora gittim kıl dönmesi dedi. ameliyat olmam lazımmış. ama ameliyat yöntemini söylemedi. benim uzun süre böyle olması ameliyat veya ameliyat sonrası sıkıntı oluturur mu. Teşekkürler
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Hastanelerde flap ameliyatları tercih ediliyor.Kıl dönmesi bazen çok hızlı büyür,bazende çok yavaş ona göre de ameliyat yöntemi seçilir.

 3. Merhaba hocam ben yaklaşık 8 ay önce kıl dönmesibden ameliyat oldum açık ameliyat kapanmasın baya uzun sürdü ve şuan hatla devam ediyor yara tekrar açılmış apse kan iltihap hepsi var doktoruma görğndüm ve Tekrar ameliyat olman lazım dedi. Sizce olmamda sakınca varmı yara şuan açıldı

  1. nüks etmiş görünüyor,ameliyattan başka seçenek yok
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 4. ben hocam 1 hafta önce oldum 15 cm den büyük kesik var ve açık her gün pasuman oluom kaç hafta veya ay pasuman olcam ve kaç aya kapanır delil
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Yaranın büyüklüğüne göre 3-4 ay sürebilir.

 5. Hocam ben 1 hafta önce doktora gittim kıl dönmesi dedi açık bırakma yöntemi ile ameliyat edicez dedi heralde 4 delik varmış öyle söyledi ama ameliyat olmaktan çekiniyorum hem 1 ay Yatman lazım dedi fakat ben çalışan birisiyim ne öneririzsiniz ne kadar ücret öderim?

  1. gelirseniz muayene ile değerlendirip uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz.uzun süre yatmanız gerekmez
   Op.Dr.seher Şirin

 6. Hocam 2 hafta önce mikro sinüsektomi tarzı ile ameliyat oldum 2-3 gündür çok az denilecek şekilde kan geliyor. Sizce önemsemelimiyim

  1. kontrole gitmenizi öneririm

 7. Merhaba hocam.
  Yaklasik 3-4 yildir bu rahatsizliktan muzdaribim. Ameliyattan surekli kactim cunku hangi doktora gitsem(özel hastahane haric) direkt flap yöntemini önerdiler. Gecen sene özele gittim ama doktor apse oldugu icin toparlanmasi gerektigini soyledi tabi toparlayincada gitmedim.
  Benim flap ameliyat olmakdaki cekincem ameliyat bölgesindeki iz. Her ne kadar erkekde olsam vucudumda yara izi olmasindan hoslanmiyorum. Fenol , mikrosinusektomi ttarzi ameliyatlarin fiyati ne kadar ve benim gibi 3 4 yillik hastalarda uygulandi mi ?
  Dr.Nizam KURTDERE
  Hangi tedavinin uygun olduğuna muayeneden sonra karar veriyoruz.

 8. Hocam 05.09.17 de kıl dönmesi ameliyatı oldum kuyruk sokumu bölgemde z şeklinde büyük bır kesik var ve kesık yerlerı sezeryandaki yontemle yakarak bırleştırmuşler drenle 2 gün hastanede yattım doktor kanama devam ettığı ıcın 1 gün daha beklettı drene hastaneden çıktım 5 gün sonra bölge sısmeye başladı ve baya sıstı sonunda otururken kanamaya başladı baya kanadı hastaneye gıttım doktor o bolgenın anormal bı sekılde kan topladıgını soyledı ve elıyle sıkarak kanı bosalttı bana sorular sordu ışte kan hastalığı varmı sebze çok yermısın bı yerın kesıldıgınde felan çok kanarmı dıye bende yok dedım ertesı gün bırdaha gel dedı yıne bosalttılar bırıken kanı ve eve gonderdıler devamlı az azda olsa kanıyor ne yapmam lazım yolculuğa çıkmam gerek ama durum ortada kanama devam ediyor doktora yıne gıtcem ama bır fıkrınızı alayım dedim
  Dr.Nizam KURTDERE
  Doktorun seni takip ediyor onu dinleyebilirsin,kanama pıhtılaşma bozukluğu düşünülüyorsa yapılacak tetkiklerle anlaşılabilir.

 9. Hocam merhaba bendede kuyruk sokumumda bi şişlik ağr vardı sonra hastaneye gidip başvurdum başlangıç dedi ameliyatla alırız dedi gün verdi daha çok ilerlememesi için kabul ettim sizin öneriniz nedir

  1. başlangıçsa hastalığın ilerlememesi için tedavi olmanızı öneririm.mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz.nüksü önlemek içinde genel hijyene dikkat etmelisiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 10. Hocam ben pazartesi amelyat olucam kil donmesinden bayiltmaya gerek yok diyor sizce iyimi kotumu

  1. kıl dönmesi ameliyatları genel anestezi olmadan yapılabilir.ama kıl dönmesi tedavisinde anesteziden çok yöntem önemlidir.hazır vaktiniz varken mikrosinusektomi yöntemini araştırın derim.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 11. Merhaba, ben 16 yaşındayım ve dün kuyruk sokumumdan kıl dönmesi ameliyatı oldum. Local anestezi oldum, Doktor pansumana gerek yok yürüyebilirsin, duşa girebilirsin dedi. Ara sıra sancılarım oluyor. Sizce bu ameliyatın tekniği nedir? Teşekkürler.

  1. mikrosinusektomi olabilir

   1. İçinden ne çıktığını ben tam olarak gördüm yani doktorum da ameliyat sonrası senin ki artık kiste dönüşmüş dedi ve gördüğüm şey büyük bir et parçasıydı. Bunlara rağmen mikrosinusektomi olabilir mi? Cevabınızdan dolayı teşekkür ederim.

    1. muayene ile değerlendirmek gerekir
     Op.Dr.Seher Şirin

     1. Kesik yaklaşık 5 cm civarında, pazartesi günü doktorum muayene olmam için çağırdı ve dün duşa girdim zaten onun dışında ilaçlarımı kullanıyorum. Başka bir şey yapmam gerektiğini söylemedi.

     2. doktorunuzun önerilerine uyun ,başka yapacak birşey yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017