online randevu tedavi ücretleri

Kıl Dömesi

Kıl Dömesi

Kıl dönmesi (pilonidal sinüs) 15-25 yaş gurubu genç erkelerde en fazla rastlanan cerrahi hastalıktır Özellikle kıllı ırklarda % onlara kadar çıkabilmektedir. Bayanlarda daha az kıl olması ve bayanların hijyenine daha fazla dikkat etmesi sebebiyle bayan erkek oranı 1/12 civarındadır ve bayanlarda genellikle daha erken dönemde tesbit edilmektedir.

Kıl dönmesinin oluşumunda bir çok teori olsada en kabul edileni enseden kalça arasına düşen kılın kalçanın sürtünme hareketiyle cildi delip cilt altına girdiğidir.halk arasında konuşulan kıllar büyür ,omur iliği sarar, barsaklara ilerler gibi sözlerin bilimsel desteği yoktur ve şehir efsanesinden öte değildir.

Toplumun bu kadar sık rastlanan hastalık hakkında bilgilendirilmesi görülme sıklığını azaltacaktır, özellikle ailesinde pilonidal sinüsü olan veya fazla kıllı insanların bölge hijyenine biraz daha dikkat etmesi hastalığın oluşma sıklığını azaltacak en önemli etkendir. Her hastalıkta olduğu gibi kıl dönmesinde de koruyucu hekimlik önemlidir.

Korunmaya yönelik olarak; kuyuruk sokumu bölgesi her banyoda yıkanmalı her tuvalette yukardan dökülmüş olabilecek kıllar uzaklaştırılmalıdır. Çok kıllı insanların o alanlı ayda 2 defa kılları dökücü kremle temizlemeside önemlidir.Bunun dışında her tuvalette bölgenin silinmesi, atleti külotun içne değil dışına sallandırlıması önleyici uygulamalardır.

Kıl dömesinde bir diğer sorun tedavinin ertelenmesidir, tedavinin  ertelenmezi ağrılı bir durum olan pilonidal sinüs apsesine ve yeni kanallar açılmasına sebep olabilir,çok sayıda deliğin karınca yuvası gibi, artması hastalığın tedavisinide güçleştirmekte ve daha büyük bir ameliyat gereksinimi ortaya çıkarabilmektedir.

Kıl dömesi tedavisin hali hazırda bir kısmı çok yapılmasada 18 çeşit ameliyat tekniği vardır. Ameliyat teknikleri birçok farklılık içerir bu farklılıkların getirdiği avantajlar yanında çeşitli dezavantajlarıda vardır. Kişi bunu araştırırken tekrar ihtimali ve işgücü kaybı konusunu çok iyi irdelemelidir. Yöntemler arasında giderek yaygınlaşan çağdaş ameliyatlar araştırılmadan hangi yöntemle olunacağına karar verilmemelidir. Genel yaklaşım “pilonidal sinüs ameliyatı olacağım” değil, “pilonidal sinüsün var şu ameliyatı olmak istiyorum siz yapıyormusunuz” şeklinde olmalıdır yoksa gidilen doktor hangi yöntemi biliyorsa onu yapar ve ameliyattan 10 dakika sonra işinize veya okulunuza dönebilecekken 15 gün yüzüstü yatmak zorunda kalabilirsiniz.

Pilonidal Sinüs Olan Yerler;

Akla ilk kuyruk sokumu gelse de göbek çukuru, parmak araları (berberlerde görülen meslek hastalığıdır) koltuk altı gibi yerlerde de görülebilmektedir. Bacakta olmaz ama orada görülen batık ile karıştırılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017