online randevu tedavi ücretleri

Flep Yöntemi İle Kıl Dönmesi Tedavisi

Asıl yazılığı flap tır, Türkçeye okunduğu gibi flep olarak yerleşmiş bir kelimedir. Türkçe karşılığı doku kaydırmadır. Bu doku kaydırma genellikle deri kaydırma şeklindedir ama bağırsakta veya kızlık zarı onarımında kaydırılan doku deri değil mukoza denilen örtüdür.

flep-yontemiyle-kil-donmesi-tedavisi

Kaydırılan doku dil şeklinde kökü vücuda bağlı olabildiği gibi, vücudun bir yerinden tamamen ayırarak (free flap) alınıp bir başka yerine dikme şeklinde de yapılabilmektedir.

Sayfa içeriği kıl dönmesi hastalığının tedavisinde kullanılan fleplerdir. İsim farkı kaydırılacak dokunun şekli veya ilk defa tarif eden cerrahın adıyla konmuştur. Temel amaç hepsinde aynıdır sorunlu dokuyu çıkarıp yerine yan taraftan deri getirerek sorunsuz alan oluşturmak ve orta hat hassasiyetini azaltmaktır. Karidakis ameliyatı dığındakilerde alışık olunan bir şekilde hastalıklı dokunun 20-30 kjatı kadar sağlıklı döku çıkarılmaktadır ve bu da ciddi iş gücü kaybı ve ekstra sıkıntılara neden olmaktadır. Yaşanan bu sıkıntılar sebebiyle son yıllarda flep ameliyatları yerlerini çağdaş yöntemler olan Bascom, mikro sinüsektomi, pit picking, sinüsotomi ameliyatlarına bırakmaktadır. Yenilikleri yakından takip eden cerrahlar çağdaş yöntemlerle ameliyat yapmakta çok ileri vakalarda flep yöntemlerinden Karidakis ameliyatını tercih etmektedir.

Flep Yöntemi
Limberg Flep Ameliyatı
Pilonidal sinüsü içeren alan alınır yandan deri kesilerek getirip oraya dikilir. Baklava dilimi şeklinde kesilir. Ameliyatta mantık çıkarılan dokuda gerginlik olmasını engellemek, ortaya yan taraftan daha dayanıklı deri getirmektir. Orta alandan kıl dönmesinin olduğu yer büyükçe bir baklava dilimi şeklinde alınır sağ taraftan aynı ölçülerde cilt bir kenarı sağlam bırakılıp dil gibiı kesilerek boş alana kaydırılır.

Modifiye Limberg Ameliyatı
Limberge benzer şekilde yapılır kullanılan taraf farklıdır. Limberge üstünlüğü; limberg flepte alt köşede gamze oluşması önlenir ve buna bağlı olarak hastalığın tekrarlama ihtimalini azalır.

Oval Flep
Kesilen doku baklava dilimi gibi değil yumurta gibi oval yapıdadır. En büyük avantajı baklava dilimi gibi kesildiğinde köşelerde doku çürümesi görülebilirken oval kesikte doku çürümesi olmaz. Genel avantaj ve dezavantajları limberge benzerdir.

W-Y flep
Çok iler vakalarda, kalçalara yayılmış hastalarda uygulanan çok büyük bir ameliyattır. Yan duran W harfi şeklinde kesilerek alınr ve doku benzer şekilde kesilerek oraya kaydırılır. Ameliyattan sonra kötü görünen bir iz kalır.

Karidakis Ameliyatı
En son tarif edilmiş flep tekniğidir, Yunanlı bir cerrah tarafından ilk defa yapılmıştır. Kesilerek çıkarılan doku D harfi şeklinde kesilir D nin düz çizgisi alttan serbestleştirlerek eğik çizgiye dikilir. En kolay uygulanan klasik yöntemdir. Diğer klasik yöntemlerde olduğu gibi hastanın 12-15 gün yatması gerekmez. 2-3 gün içinde işine dönebilir. Tekrar ihtimali diğerlerine göre çok daha düşüktür ve kanama, iltihaplanma, dikiş açılması gibi sorunlar en az bu teknikte görülür. Diğer klasik yöntemler gibi ileri vakalara da uygulanabilir. Genel anestezi (narkoz) veya belden aşağı uyuşturularak yapılır bölgesel uyuşturmayla yapılması zordur.

Bunların dışında uygulaması büyük oranda terk edilmiş farklı doku kaydırma yöntemleri de vardır ancak günümüzde pek uygulayan kalmadığı için yazma gereği duyulmamıştır. Bunun yanı sıra Karidakis dışındakiler yaşanan sorunlar nedeniyle giderek daha az uygulanmakta ve çağdaş kıl dönmesi ameliyatları tercih edilmektedir. Çağdaş kıl dönmesi ameliyatları olarak 4 yöntem halihazırda giderek yaygınlaşan bir şekilde yapılmaktadır. Bunlar; Bascom procedur, mikro sinüsektomi, pit picking ve sinüsotomidir. Bu yöntemlerde hasta 10 dakika sonra refakatçiye ihtiyaç duymadan kalkıp işine döenbilir. Yatak istirahatı önerilmez.

11 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Uğur

  Hocam merhaba

  Flap yöntemle ameliyat oldum yaklaşık 2 sene önce. Dikiş yerlerinde kaşıntı başladı normal midir? Aynı zamanda ameliyatlı bölgenin 3-4 cm yanında sivilce gibi kaşınan bir kırmızı nokta var ancak şişlik veya akıntı yok. Sivilce midir yoksa kıl dönmesi başlangıcı mıdır ? Teşekkürler.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Muhtemelen hastalığın tekrarladı, kesin tanı için muayene etmek lazım.

 2. Samet

  Merhaba Doktor Bey,
  Öncelikle 5 Ağustos’ta flap yöntemi ile ameliyat oldum. 16 dikişim vardı. 15.gün dikişlerimin bir kısmı alındı ve anüs’e yakın olan yerde ki dikişlerim alınmadı. Sebebi ise yarada açılma meydana gelmiş 4-5 cm uzunluğunda. Oranın pansuman ile kapanacağı söylendi. Düzenli olarak pansumanlarımı yaptırdım. Dikişlerimi aldılar ve yara hala tam kapanmadı. 1 cm lik bir açıklık var. Onun kapanmasını bekliyorum. Benim bu iyileşme süreci içerisinde akıntı veya kanamam olmadı. Ama nüks etmesinden korkuyorum. Yara açık iken kıl girişi olması mümkün olabilir mi? Nüks belirtileri ne zaman belli olur? Yaklaşık olarak 2 ay olacak ameliyat olalı. Tekrar nüks eder ise mikro sinusektomi yöntemi ile ameliyat olacağım. İlginize teşekkür ederim

  1. Doktorunuz

   yara kapanması yarada açılma olduğu için 2-4 ay sürebilir.daha önce flap yöntemi ile tedavi olduğunuz için iyileşme tam gerçekleşemezse mikrosinusektomi yöntemi uygulanamayabilir.muayene ile değerlendirilir.nüksü önlemek için genel hijyene çok dikkat etmeli,günlük duş almalı,günlük çamaşır değiştirmelisiniz.sırt ve kalça bölgesini kıllardan arındırmalısınız
   Op.Dr.Demet Ağras

 3. karam

  mrb ben kıl dönmesi ameliyatı olmak istiyorum bir cok farklı yöntem oldugunu duydum benim açımdan en önemlisi risksiz ve günlük hayatımı etkilemicek olması bana hangisini önerirsiniz ?

  1. Doktorunuz

   narkoz,yatak istirahati ve pansuman gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz.
   Op.Dr.Demet Ağras

 4. Ali

  Hocam ben 2 aya yakın önce kıl dönmesi amaliyatı oldum dikisli beyaz rengte akıntı geliyordu amaliyatı oldum hala geliyor sebebi ne olabilir askerim yardımcı olursanız sevinirim yoksa sonunda kafama sıkacam böyle giderse çıldırmak üzereym

  1. Doktorunuz

   kıl dönmesinde uygulanan klasik ameliyatlarda iyileşme uzun sürebilir.doktorunuza kontrole gidin.tedavide ek yöntemler kullanılabilir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 5. Yusuf

  Hocam bende bu teknikle ameliyat oldum 14 gün oldu dren i çıkarmadılar işim gereği evde duramıyorum malum polis olunca alıştık sokaklara napmam gerek 4 senedir var di bu hastalik.

  1. Doktorunuz

   Yusuf bey
   flep yöntemnde dren akıntı bittikten 1 gün sonra çıkarılır.eğer hala akıntı varsa dren kalabilir.temizliğinize çok dikkat etmelsiniz,günlük yıkanmalı ve iççamaşırı değiştirmelisiniz ki kıllar tutunup içeri girip nükse neden olmasın.imkanınız varsa tüm sırt bölgesi kıllarına laser epilasyon yaptırabilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. Berkay

  Hocama ben 15 yaşındayım haftada bu yöntemle olucam ve futbol oynuyorum iyileşme süresi kaç gün olur
  Op Dr Atilla Kaya
  2-4 aya kadar uzayabilir. flap yönteminde ciltte kaydırma olduğu için uzun süre spor yapamayabilirsiniz

 7. aynur

  Hocam ben 14 yasindayim 4 aydir bende kil dunmesi var hic ameliyat olmadim lutfen bana ne yapacagimi soylermisiniz
  Op.Dr.Atilla Kaya
  Ameliyat olmalısınız ama öncesinde yöntemleri iyi araştırın çünkü çok değişik yöntemler var, özellikle iz kalmayan mikro sinüsektomi bayanlar açısından öenmli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017