online randevu online randevu tedavi fiyatları

Fenol Tedavisi

kil-donmesi-fenol-tedavisi

Ameliyatsız diye yapılan tedavilerin en yaygın bilineni fenol ( phenol – kristalize formik asit – kristalize fenol ) tedavisidir.Bu tedavilerde kılın girdiği delikten ince aletlerle girilerek yumak temizlenmeye çalışılır, boşluk kazınır ve fenolle yıkanır.Burada amaç yumağı temizlemek ve oluşan boşlukta kalmış olabilecek cisimleri eritmek için kimyasal madde ile yakmaktır.Teorik olarak çok pratik bir yöntem gibi görünsede şu dezavantajları vardır.

Kılların tamamının alındığından emin olunamaz

Giriş deliklei çıkarılmadığı için tekrar kıl girer

Sinüs (Kıl yumağı etrafındaki doku) alınmadığından şişlik kalabilir

Cilt altında yanık dokular kaldığı için iltihap yapabilir

Tüm bu sebepler dolayısıyla fenol tedavisi sonrası hastalığın tekrar etme ihtimali % 70 ler civarındadır.Tekrarın bu kadar yüksek olması yapan doktor sayısının çok az olmasına sebeptir.

Kıl dönmesinin ameliyatsız tedavisi mümkün değildir çünkü cildin altındaki kıl yumağının çıkarılması gerekir.Bu kıl yumağı,kılın giriş delikleri ve kıl yumağının etrafını saran yapı çıkarılmadıkça tedavi tamamlanmış olmaz.

16 Yorum Var

 1. Hocam ben göbek deliğinden kıl dönmesi ameliyatı oldum iki ay oldu yara kapanmadı akıntı oluyor doktorum fenol tedavisiyle süreci hızlandırabileceğimizi söyledi faydası olur mu yoksa pek de etki sağlamaz mı?

  1. muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz.doktorunuzun önerilerine uymalısınız.
   Op.Dr.Demet Ağras

 2. Hocam iyi günler
  Bende kıl dönmesi mevcut. Herhangi bir rahatsızlık vermiyor. O bölgeye lazer epilasyon yaptırmak istiyorum. Kıl dönmesi için faydalı mı olur zararlı mi? Detaylı bilgi verebilir misiniz?

  1. zaralı olmaz. böylece yeni kıl girişleri azalmış olur.ama laser epilasyon yaptıracaksanız tüm sırt bölgesine yaptırmanızı öneririm.kıl dönmenizi de tedavi ettirmelisiniz.her an apse ile karşı karşıya kalabilirsiniz.tedavi olmadan mikrosinusektomi yöntemini araştırmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 3. Fenol yöntemle kıl dönmesi tedavisi olmak istiyorum. Hiçbir iltihap yok, başlangıç aşamasında. Ama yorumları okuyunca hicbir tedavi yönteminin faydalı olmadığını anladım. Ne önerirsiniz?

  1. fenol yönteminde kıl kesei çıkarılmadığı için nüks sık görülür.mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olabilirsiniz.böylece kalçanızın anatomisi ve fiziksel yapısı bozulmamaış olur.kıl dönmesinde temel sorun yetersiz kişisel hijyendir.bu hastalıktan korunmak için günlük duş almak,günlük iççamaşırı değiştirmek ve kuyruk sokumunu basınçlı su ile günlük yıkamak gerekir.eğer kıllı biri iseniz en iyi çözümde mümkünse kuyruk sokumu,bel ve sırt bölgesi kıllarına laser epilasyon yaptırabilirsiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Hocam iyi gunler.
  Ben iki kere kıl dönmesi ameliyatı oldum iki defada lokal anestezi ile temizlettirdim. İlk ameliayatı olduktan kısa bir süre sonra tekrar nüks etti ankarada mevlüt hoca diye birini onerdiler ona gittim 2011 yılinda 900 tl vererek bir lokal anestezi altinda temizleyil iyi olcagimi söylediler vd gene nuks etti. 2016 yilinda tekrar bir ameliyat geçirdim ve çok buyuk ameliyattı Z harfine benzer bir ameliyat ve gene tekrarladı bir hafta önce yine lokal anestezi altında açıp temizlediler ve bir parça aldilar ve bugun üzerinde dikişler olmasina rağmen gene tekrarladi kan ve iltihap geliyor doktora gittim tekrarlama var diyor. Kristeliza fenol yöntemini araştırdım internetten kimisi iyi kimisi kötü diyor açıkcası ne yapacağımı kime gideceğimi bilmiyorum kalcam berbat durumda şuan. Akıntı ağrı. Yardimci olabilirmisiniz…

  1. fenol tedavisinde kılın içinde biriktiği kapsül çıkarılmadığı için kolay nüks eder.klasik yöntemlerdede iyileşme uzun sürer kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.fakat nüksü önlemek için sırt bölgesi kıllarınıza laser epilasyon yaptırmalısınız,genel hijyene dikkat etmelisiniz,günlük çamaşır değiştirmelisiniz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 5. Hocam 3 4 yıl önce fenol yöntemiyle ameliyat oldum bi faydasını göremedim . Şimdi gittiğim doktorda flep yöntemiyle ameliyat edicek. Fenol yöntemi sonrası nüks etmesi sebebiyle flep yöntemine olumsuz etki eder mi ? Önceden fenol ile olmamdan dolayı flep yöntemiyle olmanın şu an için bi dezavantajı sakıncası var mı ?? Teşekkür ederim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tarif ettiğin endişeler tamamen gereksiz.

 6. Hocam Merhabalar. fenol tedavisi ile kıl dönmesi ameliyatı oldum diye biliyordum. hoca bana %90 geçer dedi. Op. dr. Tuncay Ekice diye bi genel cerrah. tatvan can hastanesınde yaptırdım. bilgilendirdi ve yaparsam iz bile kalmayacagını söyledi. ama yeni gelen cerrah kıl dönmesi devam ediyor dedi. hala ağrı var, iltihap oluşup durdu. ve bana açık amelıyat ile anca geçer dediler. ne önerirsiniz mağdur durumdayım yardımlarınızı, yorumlarınızı beklıyorum
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Fenol yöntemi tedavisinden sonra tekrarlama sık görülür.Açık bırakma ameliyatını çok tercih etmiyoruz,muayene edip ona göre karar verebiliriz.

 7. Hocam 10 gün oldu fenol tedavisi olalı e ilk başta sıkıntı yoktu ama dün bugün ağrıdan ne yatabiliyor ne de hareket edebiliyorum nedeni nedir
  Op.Dr.Demet Ağras Idea Klinik İzmir kliniği Genel Cerrahi
  Esas kıl yollarının içerde devam etmesi nedeniyle fenol tedavisini önermiyorum. Enjeksiyon yapılmış bölgede enfeksiyon veya apse gelişmiş olabilir. Doktorunuza danışmanızı öneririm.Mikrosinüsektomi ameliyatını araştırmanız uygun olur.Geçmiş olsun.

 8. Hocam fenol tedavisi oldum bugün 10.gün ilk başlarda hiç bir sıkıntı yoktu dün bugün sırt üstü yatamıyorum zor hareket ediyorm o bölge çok ağrıyor ne yapmalıyım yada nedeni nedir
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Doktoruna kontrol olmalısın.

 9. Hocam iyi günler yaranın içini pansumn yaptır dedi doktor yada yap herhngi bir sağlık ocagnda bu pansumanı yaparlarmı
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Idea Klinik Nişantaşı Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  yapılır

 10. Hocam dün fenol tedavisi oldum bugün birinci gün doktor duş al dedi ama agrim var ne yapmalıyım bide pansuman falan yap diye birşey denediler
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Bakırköy Idea Klinik Genel Cerrahi Uzmanı
  Duşunuzu alabilirsiniz,pansuman gerektirmez.
  Geçmiş olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.