online randevu tedavi ücretleri

Bascom Ameliyatı

Dr. John BASCOM tarafından tarif edilmiş olan bir ameliyattır. Bir çok klinik bu tedavi yöntemini üzerinde yaptığı küçük değişiklikler ile uygulamaktadır. Çağdaş ameliyatlar diye adlandırılan ve minimal farklarla uygulanan dört yöntemden biridir. Ameliyatın genel mantığı değiştirilmeden yapılan bu değişiklikler modifiye olarak isimlendirilir.

bascom-ameliyati

Yöntemin diğer uygulamalardan en büyük üstünlüğü kişinin iş, güç kaybı yaşamamasını sağlamasıdır. Hasta ameliyat sonrasında iş, özel ve sosyal hayatına devam edebilmektedir. Aşağıda ki video da karşılaştırma şeklinde izleyebilirsiniz.

Bascom ameliyatıyla pilonidal sinüs tedavisi

Bu hastalığın tedavisinde uygulanan ameliyatlardan biridir ve ilk yapan kişinin adıyla anılmaktadır.Tüm dünyada yapılmaktadır.Diğer ameliyatlardan ayrılan temel mantığı yumağın çıkarılabilecek en küçük cilt kesisiyle çıkarılmasıdır. Yani sinüsü çıkarırken klasik yöntemlerde olduğu gibi sinüsün 20-30 karı kadar sağlıklı doku çıkarılmaz. Bunu parmağa batan kıymıktan kurtulmak için parmağı kesmenin gerekmediğine benzetebilirsiniz.

Bascom ameliyatının klasik ameliyatlara üstünlüğü

 • Küçük kesi ve az ameliyat izi, çok dikkatle aranmazsa görünmez
 • Az ağrı, genellikle ağrı kesici almayı gerektirmez
 • Düşük kanama riski, neredeyse hiç görülmez
 • İltihap ihtimalinin düşük olması
 • İltihap gelişmesi halinde bile erken düzelme
 • Çok az işgücü kaybı, aynı gün işe dönülebilir
 • Yatak ve narkoz gerekmemesi sebebiyle daha ekonomik olması.
 • Küçük kesi olması sebebiyle daha kısa sürede yapılabilmesi, 8-10 dakika sürer
 • Diğer ameliyatlar gibi sinüsün çıkarıldığından emin olunması (fenol yöntemine kıyasla)
 • Bascom ameliyatı yapılırkan doku yaralanması minimum düzeyde olduğu için hastalığın tekrarlama ihtimali diğer ameliyatlara kıyasla çok daha azdır.
 • Bascom ameliyatı kıl dönmesi tedavisinde ayaktan uygulanabilen tek ameliyattır.

41 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. Hasan

  Merhaba hocam bascom ameliyatı olacağım kaç gün iş kaybı yasarim

  1. Doktorunuz

   iş günü kaybı yaşamınıza gerek yok,işinize devam edebilirsiniz
   Op.Dr.A.Şahap Barlas

 2. sevgi

  Hocam gaziantep de varmı bascomu. Uygulayan

  1. Doktorunuz

   araştırmalısın,bilmiyorum

 3. Aleyna

  Merhaba hocam,
  Ben 17 yaşındaydım 1 sene once kuyruk sokumumda apse olustu doktorum antibiyotik yazdi 1 gun sonrada apsem bosaldi. 1 senedir şikayetim yok okulum oldugu icin amelyat olamadim kuyruk sokumumda igne deligi kadar kücük bir siyah delik var agrim olmuyor. Sdece fazla oturdugumda cok hafif oluyor. Bu sene okuluma ara veremiyorim mikrosonusektomi ameliyat icin cok mu gec?

  1. Doktorunuz

   hayır geç değil.gelirsneiz durumunuzu muayene ile değerlendirip mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 4. Beren

  Hocam kıl dönmesinden ameliyat oldum tekrarlamış yeni bascom yöntemiyle olabilir mi bu sefer

  1. Doktorunuz

   tüm kıl dönmelerinde mikrosinusektomi yöntemi uygulanabilir.tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

   1. Burak

    Hocam Mersin’de yasıyorum kıl dönmesinden ameliyat olcam biraz korkuyorum genel cerraha gittim iltihabı patlattı ilaç yazdı gazlı bezle hergün temizlememi söyledi şuanda birazda akıntı var haftaya gel ameliyat ederiz dedi ameliyattan sonra yara açık kalıyomus bu nasıl oluyor yardımcı olırmusunuz

    1. Doktorunuz

     kıl dönmesinde 14-15 çeşit ameliyat vardır.bunlardan biride açık bırakma tekniğidir.ayrıntısını bu linkte bulabilirsiniz.http://www.kildonmesiklinigi.com/abirakmayont.asp
     fakat sizin yerinizde olsam sosyal yaşamınıza ara vermenizi gerektirmeyen mikrosinusektomi yöntemini araştırırdım

 5. Harun A.

  Merhaba
  Kuyruk sokumunda kil donmesi teshisi konuldu. Ancak doktor bascom yontemine uygun olmadigini soyledi ve diger yontemle yapacagini soyledi. Her kil donmesi bascom ile yapilamaz mi? Basja bir doktora gitmeme gerek var mi
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Tüm hastalar aynı yöntemle ameliyat edilemeyebilir,önemli olan en küçük yara ile yapılmasıdır.

 6. Huriye

  Merhaba. Bi hafta önce dikişsiz ameliyat oldum. Yara 2 cm civarında. Oturup kalkmak da zorlaniyorum. Acaba banyo ne zaman yapabilirim? Dikiş olmadığı için korkuyorum sorun olur mu?
  Op Dr Alirıza Şahap Barlas
  Idea Klinik Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
  doktoruna danışmalısın

 7. ali öztürk

  merhaba hocam, kuyruk sokumunun olduğu bölgede 4 küçük delik ve üst tarafında da ara sıra akıntısı ve kaşıntısı olan bir şişlik var, mikro cerrahi yöntemiyle tedavi edilmesi mümkün müdür? Bir de tedavi edildikten sonra 4 delik kapanır mı? Kapanmazsa terleme durumunda temiz tutsam bile o bölgelerde sıkıntı oluşacağı için ne yapmam gerekir?
  Op.Dr.Seher ŞİRİN
  Idea Klinik Cerrahi merkezi
  Delikler yakınsa 4 deliği içine alacak şekilde küçük bir kesiyle küçük cilt çıkarıyoruz. Birbirinden uzaksa ayrı minik kesiler ile çıkarabiliyoruz.Son kararı muayeneden sonra vermemiz daha doğru olur.Müdahaleden sonra dikkat etmeniz gereken hususları anlatıyoruz
  Geçmiş olsun

 8. sahin

  Hocam bende 4 aydir kil domesi var 4yada 5 tane ufak delik bide apse var akinti agri yok size gelmek istiyorum
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kliniğimizde muayene ücretsiz gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip eğer apse varsa öncelikle apse tedavisini eğer uygunsa mikrosinusektomi yöntemi ile normal yaşamınıza ara vermeden ,kalçanızın fiziksel görünümü bozulmadan mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi edebiliriz

 9. aşkin

  Hocam hidradenitis suprativa nedir bu teşhise kuyruk sokumundan aneliyat oldum gata Haydarpaşa da ama tekrarladı şimdi tekrar ameliyat dedi doktorum doku kaydırma yapıldı şişlik var ne yapıcam 40 gün kaldı tteskereler askerlik bitince özlemi gitsem yol gösterin ne olur
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesinde iltihabın normal dokuya da yayıldığı anlamına gelir,cerrahi ile temizlenip kuruduktan sonra ameliyat öneriyoruz.

 10. aslan

  Hocam genel cerraha muayene oldum.Kıl dönmesi olduğunu ancak daha çok ilerlemiş bir hastalık olmadığını düşündüğünü söyledi ve küçük bir ameliyatla çözülebileceğini söyledi.Akıntı,şişlik vs. yok.Sadece doktorun söylediğine göre iki küçük delik var.Benim sorum ameliyat olmayı istemiyorum,hastalık ilermemişse ameliyatsız bir çözüm yok mudur?Yada fenol veya mikrosinusektomi olabilirmiyim?Sizce en iyi tedavi hangisi?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  kıl dönmesinde oluşan sinusu mutlaka çıkarmak gerekir.yoksa tekrar eder.gelirseniz mikrosinusektomi yöntemi ile tedavinizi yapabiliriz

 11. enes

  Hocam 12 gün önce kıl dönmesinden flap ameliyatı oldum. Ameliyattan 6 gün
  sonra dreni çıkarttılar. Ertesi gün banyo yapmam söylendi. Banyodan sonra dikiş yerinden akıntı gelmeye
  başladı. Sizce bir sakıncası var mıdır ve üzerine oturmuyorum sizce oturmalı mıyım?Ve birde dikişlerin açılması gerekir mi?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ameliyat olduğun doktora kontrol olmanda fayda var.

 12. İrem

  Ankara da böyle bir yer var mı ?
  Op.Dr.Atilla KAYA
  ankara şubemiz 15 mart civarı açılacak

 13. mehmet

  Hocam bnm kuyruk sokumumda 1 delik var baskom amaliyati olabilirmiyim devlette parasiz degilmi duyduguma gore
  Op. Dr. Ali Rıza Şahap BARLAS
  devlette pek bascom yapmazlar.ama araştırabilirsin yapan doktor varsa ona ameliyat olabilirsin.genellikle klasik yöntemlerle ameliyat ederler

 14. Makavele123

  Hocam merhabalar bnde kıl dönmesinden ameliyat oldum 2 hafta önce doktor 2 gunde bir pansumana gel dedi bende duş alıp öyle gıdıyorum pansuma bi sakıncası olurmu ? Bide dün iltihap akıntısı oldu yarada sizce normalmidir ? ?
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Atılan dikiş materyeline göre değişebiliyor doktoruna sormalısın.

 15. yusuff

  s.a hocam benim kuyruk sokumumda 2 tane kuçük igne ucu kadar delik var ara sıra agrı yapıyo 6 ay oncede orada bi iltıhaplanma olmustu okudugum okul geregi uzn sureiı istirahat gerektirren bi ameliyat olamam bir daha ihtihap oluşmaması için geçici bi antibiyotik onerebilirmisiniz tşk.edrim.
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  İltihabı önlemek için antibiyotik kullanmak doğru olmaz,abse yaparsa kullanmak lazım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017