online randevu tedavi ücretleri

Bacakta Kıl Dönmesi Olur mu?

Bazı sağlık problemleri gerek kişiye yaşattığı şikayetlerden gerekse isminden dolayı sürekli birbiriyle karıştırılmakta ve hastalar tarafından yanlış ifade edilmektedir. Konumuz olan kıl dönmesi problemi de bir çok insan tarafından ciddi manada karıştırılır. Örneğin başlığımızda da olduğu gibi insanlar sıkça bacakta kıl dönmesi neden olur, nasıl geçer gibi aramalar yapmaktadır. Arkadaşlar bacak bölgenizde meydana gelen ve sizin kıl dönmesi olarak tabir ettiğiniz rahatsızlık “kıl batığı” problemidir. Kıl batığı vücudunuzda bulunan bir kılın dışarı doğru değil de tam tersi yöne doğru uzamasına verilen isimdir. Sakal, bacak, kol gibi bölgelerde meydana gelir. Çoğunlukla yüzde ortaya çıkan bu soruna berberlerde müdahale eder.

bacakta kıl dönmesi olur mu

Kıl dönmesi ise sizin sandığınız gibi vücutta ki bir kılın tam tersine uzaması değil, saçtan düşen bir kılın kuyruk sokumuna açmış olduğu bir delik aracılığı ile cilt altına girmesi ve bu doğrultuda kıl ve elbise tozu ya da cilt kalıntısı gibi tüm yabancı maddelerin bu delikten içeri giriş sağlayarak birikmesi ve yumak haline gelmesidir.

Bacakta Kıl Dönmesi Olmaz!
Genel cerrahi uzmanları, bacakta kıl dönmesi rahatsızlığının oluşmasının imkansız olduğunu belirterek eklemektedir. Kıl dönmesi %99 oranında kuyruk sokumu bölgesinde meydana gelen bir hastalıktır. %1 oranında ise göbek bölgesinde ya da berberlerin ellerinde oluşur. Berberlerde oluşmasının nedeni ise tahmin edebileceğiniz üzere saç kesimi yaptıkları içindir ve çok nadir görülür. Vücudun diğer bölgelerinde meydana gelip sivilceye benzer bir şekil alan durumlar ise “kıl batması” olarak isimlendirildiği gibi tedavisi de çok başkadır.

Bu konu hakkında kafanıza takılan ve sormak istediğiniz soruları aşağıda ki yorum kısmından genel cerrahi uzmanlarına iletebilir yanıt alabilirsiniz.

2 Soru ve Cevap Var

Doktora Soru Sor
 1. fidan

  merhaba. ben 23 yaşındayım. uzun süredir bacaklarımda aşırı kıl batması sorunu var. ne yaptıysam geçmedi ve bacaklarımda bununla ilgili lekeler oluştu. sık sık kese yapsam bile hic düzelmiyor. kılların alım tarzını değiştirilmesini tavsiye etmissiniz fakat yinede tam bi iyileşme sağlayamadım bununla ilgili ne yapabilirim
  Op. Dr. Demet Ağras
  laser epilasyon yaptırmalısın

 2. baldırda kıl dönmesi varmı varsa tedavısi nedir

  sayın uzmanımız esimın baldırında şişkinlik var ve acıyo bizde kıl dônmesi mi dıye korkuyoruz yardım edermisiniz
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Kıl dönmesi baldırda olmaz,muayene olmasında fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kıl Dönmesi © 2017